Rozpoczął się lipiec 2025 r., a to oznacza, że można już ubiegać się świadczenie dobry start, wypłacane rodzicom lub opiekunom dzieci albo osobom uczącym się, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Należne jest ono raz w roku, bez względu na dochód rodziny, w wysokości 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do ukończenia 20 lat lub - jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność - do ukończenia 24 lat. Graniczny wiek liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych są uprawnieni do świadczenia także wówczas, jeśli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Na świadczenie dobry start nie mogą jednak liczyć rodzice i opiekunowie dzieci z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego. Natomiast w przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych świadczenie przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.
Wnioski o świadczenie dobry start składa się do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej. Można to zrobić przez:
Przypomina o tym organ rentowy na swojej stronie internetowej www.zus.pl, jednocześnie podkreślając, aby we wniosku wpisać poprawnie:
Wnioski o świadczenie dobry start przyjmowane są od 1 lipca do 30 listopada danego roku, a te złożone po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia, chyba że wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start zostanie złożony w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, w sprawie którego w okresie od 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku toczyło się postępowanie.
Wypłata przyznanego świadczenia dokonywana jest przez organ rentowy w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w kraju lub numer wydanego w kraju instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych.
Zawiadomienia, które dotyczą świadczeń, ZUS będzie przekazywał elektronicznie. Informacja o przyznaniu wsparcia będzie dostępna w skrzynce odbiorczej na koncie na PUE/eZUS rodzica lub opiekuna - również wtedy, gdy ta osoba złoży wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Na PUE/eZUS znajdzie się także cała korespondencja w sprawie wniosku o świadczenie (np. wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja o odmowie przyznania świadczenia).
Więcej na ten temat w GP nr 56 z dnia 14 lipca 2025 r., str. 9.
|