Fakt, że po wykonaniu usługi i wystawieniu faktury kontrahent został wykreślony z rejestru podatników VAT, nie wpływa na prawo podatnika do odliczenia naliczonego VAT z faktury za wykonaną usługę budowlaną. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 kwietnia 2025 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.107.2025.2.KO.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik VAT, którego siedzibę działalności stanowi zespół budynków wraz z placem manewrowym. Podatnik wyjaśnił, że jednym z najemców nieruchomości użytkowej jest podmiot prowadzący market budowlany. Sposób prowadzenia tej działalności oraz warunki lokalowe są audytowane. Podczas jednego z audytów zalecono poprawienie placu manewrowego - parkingu, który wyłożony był płytami betonowymi o nierównej nawierzchni. Podatnik wyjaśnił, że kontrahent wykonał usługę zgodnie z ustaleniami. Z tytułu wykonania usługi kontrahent wystawił podatnikowi fakturę zawierającą wszystkie dane, które powinna zawierać faktura, zgodnie z art. 106e ustawy o VAT. Usługa była opodatkowana podatkiem VAT. Zakupiona usługa miała związek z działalnością opodatkowaną podatnika. Ponadto płatności za fakturę podatnik dokonał w systemie podzielonej płatności (split payment).
Podatnik nadmienił, że na dzień wystawienia faktury kontrahent był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (podatnik posiada wydruk z tzw. białej listy). Data wystawienia faktury i wykonania usługi przez kontrahenta to 19 maja 2021 r. Kontrahent został wykreślony z rejestru z datą 11 czerwca 2021 r. Podstawą wykreślenia kontrahenta z rejestru był art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT.
Podatnik powziął wątpliwości, czy przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta, za okres, w którym figurował on w rejestrze podatników VAT czynnych.
Dyrektor KIS przypomniał, że ustawodawca dał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ustawodawca w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wskazał, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Ponadto, jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zdaniem Dyrektora KIS analiza przedstawionego opisu sprawy i powołanych regulacji prawnych prowadzi do wniosku, że skoro w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik nabył - jako czynny podatnik VAT - usługę, która została wykonana na jego rzecz, to przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanej faktury, gdyż spełniony został warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. związek zakupionej usługi z opodatkowaną podatkiem VAT działalnością gospodarczą. W konsekwencji, przy braku zaistnienia innych negatywnych przesłanek, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury.
|