Program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej, przeprowadzanej przez ZUS w ramach prewencji rentowej, skierowany jest do:
którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi częściowa lub całkowita utrata zdolności do pracy, ale mają szansę ją odzyskać po przeprowadzonej rehabilitacji.
Jak podkreśla organ rentowy na stronie internetowej www.zus.pl, rehabilitacja finansowana przez ZUS przynosi wymierne efekty. Dzięki niej wiele osób może kontynuować karierę zawodową mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób. ZUS stale bada, jakim kolejnym grupom ubezpieczonych może zapewnić takie wsparcie i sukcesywnie uruchamia poszczególne profile rehabilitacji leczniczej. Od tego roku z rehabilitacji mogą skorzystać również osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Także od tego roku osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz prowadzący leczenie danej osoby, który może:
Obecnie (po dodaniu nowej grupy schorzeń) ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą (odpowiednio w systemie stacjonarnym i/lub ambulatoryjnym) w przypadku schorzeń:
Wymagało to weryfikacji formularza wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS - PR-4, polegającej m.in. na uzupełnieniu katalogu grupy schorzeń do wyboru (o schorzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz narządu ruchu po wypadku), która została dokonana z dniem 1 kwietnia 2025 r.
Podstawą do wystawienia przez ZUS "Zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą" jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydane przez lekarza orzecznika lub - w II instancji - komisji lekarskiej ZUS na podstawie informacji od lekarza leczącego oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej lub/i po przeprowadzeniu badania.
Warto dodać, iż:
|