Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad ułatwieniami m.in. w zakresie pełnej elektronizacji rejestracji działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Ministerstwo wskazuje, że proces elektronizacji usług publicznych odbywa się na wielu polach jednocześnie i dotyczy szeregu spraw związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. w ramach ustawy o doręczeniach elektronicznych. Posiłkując się danymi, resort wskazuje, że na przestrzeni lat można zaobserwować wzrost liczby wniosków składanych w postaci elektronicznej. Przedsiębiorcy w 2023 r. w zdecydowanej większości wybierali postać elektroniczną - zarówno składając do CEIDG wnioski o zmianę wpisu (73%), jak i wnioski o założenie działalności gospodarczej (63%). Ponadto z analizy dotyczącej realizacji wniosków składanych w postaci elektronicznej wynika, że udział procentowy tych wniosków w poszczególnych regionach kraju jest zbliżony.
W związku z powyższym Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje wprowadzenie możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG tylko on-line i rezygnację z postaci papierowej. Aby wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych, planowane jest rozłożenie procesu całkowitej elektronizacji w czasie przy zachowaniu wsparcia ze strony Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.
Planowane jest także zapewnienie dostępu do danych zawartych w CEIDG oraz realizacji usług przez przedsiębiorców za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Resort wskazuje, że popularność i łatwość korzystania z aplikacji mObywatel spowodowały, iż użytkownicy, w tym przedsiębiorcy, w coraz większym stopniu wykorzystują dane udostępniane za pośrednictwem tej aplikacji do realizacji usług publicznych. W aplikacji mObywatel dostępne są m.in. usługi mPojazd, mPrawo jazdy, Punkty karne, Sprawdź PESEL i Zastrzeż PESEL. W ramach aplikacji mObywatel istnieje możliwość udostępniania usług, które wykorzystują dane dotyczące użytkownika i jego sytuacji prawnej. Tym samym aplikacja mObywatel będzie zapewniała przedsiębiorcy możliwość szybkiego i łatwego dostępu do jego wpisu.
Rozwiązanie zakładające pełną elektronizację procedury zgłoszeniowej do CEIDG ma znaleźć się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw ujętym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (nr UD38).
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.
|