Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o nowej usłudze "Uprawnienia kierowcy" w aplikacji mObywatel. Usługa daje możliwość szybkiej weryfikacji uprawnień w codziennych sytuacjach, np. przed użyczeniem komuś swojego pojazdu. Jest też przydatna podczas dalszych wypraw, np. kiedy podróżujące wspólnie osoby chcą wymieniać się za kierownicą lub sprawdzić swoje uprawnienia przed wypożyczeniem pojazdu. W przypadku kolizji lub innego zdarzenia drogowego usługa też będzie pomocna - umożliwi szybką weryfikację uprawnień własnych lub innej osoby w aplikacji. Może także okazać się praktycznym rozwiązaniem podczas korzystania z usług transportowych, np. do sprawdzenia uprawnień przewoźników, dostawców czy wynajmowanych kierowców.
Usługa znajdzie zastosowanie także w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie korzystały dłużej ze swoich uprawnień lub nie prowadzą pojazdów na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zdobyły uprawnienia w Polsce i nie mają wygenerowanego mPrawa jazdy, które potwierdza ich uprawnienia. W takiej sytuacji mają one możliwość szybkiej weryfikacji aktualnego statusu swojego fizycznego dokumentu i zdobytych uprawnień za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
Z usługi skorzystają również przedsiębiorcy. Dotyczy to zwłaszcza firm, które chcą weryfikować uprawnienia do kierowania pojazdami, ale ze względu na charakter lub skalę prowadzonej działalności nie korzystają w tym celu z integracji z systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W aplikacji mObywatel mogą szybko zapoznać się z danymi dokumentu i statusem uprawnień danej osoby np. przed podjęciem decyzji o współpracy.
W celu sprawdzenia uprawnień kierowcy należy wprowadzić: imię, nazwisko i numer blankietu w przeznaczonych do tego polach, zgodnie z opisem na ekranie aplikacji. Po zatwierdzeniu użytkownik zobaczy następujące informacje: status blankietu, datę jego ważności, organ wydający dokument, kategorię uprawnień, datę ważności uprawnień.
Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja
Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania oraz konsultacji publicznych projekt zmian przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Umów Jednostek Sektora Finansów Publicznych (CRU JSFP). Propozycje zmian zawiera projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o finansach publicznych (druk nr UD197 z wykazu RCL).
Celem konsultacji jest dyskusja na temat docelowego kształtu przepisów dotyczących obowiązku udostępniania informacji o umowach w CRU JSFP.
Projektowana regulacja przewiduje m.in.:
Uwagi należy przesyłać na adres doręczeń elektronicznych ministerstwa (ADE): AE:PL-83190-36017-RFBJU-21 lub na adres poczty elektronicznej: sekretariat.bzp@mf.gov.pl w terminie do 23 kwietnia 2025 r.
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło IV nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam. To ostatnia okazja dla firm telekomunikacyjnych, aby skorzystać z dofinansowania.
Do wyboru jest ponad 421.000 punktów adresowych, w których nie ma i najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie powstanie nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna.
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą składać wnioski o dofinansowanie do 30 kwietnia 2025 r.
Tak jak w poprzednich naborach w ramach KPO beneficjenci będą rozliczać się według stawek jednostkowych - każdy punkt adresowy został wyceniony i przypisany do odpowiedniej kategorii kosztowej.
Dofinansowanie wynosi do 95%, obejmują koszty budowy i trzyletni koszt utrzymania sieci. Wnioski o dofinansowanie i ich ocena zostały maksymalnie uproszczone - spełnienie większości kryteriów wyboru projektów będzie weryfikowane na podstawie oświadczeń składanych przez wnioskodawcę.
Wnioskodawca może skorzystać z ustalonej dla naboru liście białych plam albo samodzielnie wybrać dowolny punk adresowy. Każdy taki punkt stanowi odrębny obszar konkursowy - w przypadku gdy dwóch lub więcej wnioskodawców zadeklaruje do objęcia zasięgiem sieci ten sam punkt lub punkty adresowe, realizować je będzie ten, który zawnioskował o niższe dofinansowanie. Możliwa jest też realizacja małych projektów - wystarczy 200 punktów adresowych lub wartość przedsięwzięcia wynosząca minimum 800.000 zł.
Rozliczeniu będzie podlegać faktyczna liczba punktów adresowych objętych zasięgiem. Beneficjenci nie będą ponosić konsekwencji w wyniku niezrealizowania części projektu (niezależnie od przyczyn).
Źródło: www.gov.pl/web/cyfryzacja
Krajowa Administracja Skarbowa na stronie internetowej www.kis.gov.pl ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail i SMS dotyczące płatności w e-TOLL. Te wiadomości to próby wyłudzenia danych o rachunkach bankowych. Wiadomości rozsyłane przez przestępców zawierają linki, które kierują do niebezpiecznych witryn. Przykładowa treść wiadomości SMS: "Na Twoja skrzynke e-mail trafila wiadomosc o nieuregulowanej oplacie za przejazd autostrada? Uwazaj! E-mail moze zawierac falszywy link do platnosci. Oszusci probuja w ten sposob zdobyc dane o rachunkach bankowych uzytkownikow systemu e-TOLL. Pamietaj, saldo platnosci mozesz sprawdzic na oficjalnej stronie".
KAS przypomina, że można skorzystać z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich fałszywych domen, SMS-ów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
|