Sejm na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia 2025 r. uchwalił m.in. nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma ona wprowadzić od 2026 r. zmiany w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz opłacający podatek liniowy będą opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9%, którą będą naliczali od podstawy wymiaru wynoszącej 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Tak będzie w przypadku przedsiębiorców osiągających miesięczny dochód do wysokości progu ustalanego jako iloczyn liczby miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym oraz półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu składka zdrowotna będzie dla nich wynosiła dodatkowo 4,9% od dochodu stanowiącego nadwyżkę ponad ww. próg. Składka zdrowotna przedsiębiorców osiągających wyższe dochody, przekraczające półtorakrotność przeciętnego wynagrodzenia, nadal więc będzie powiązana z wysokością firmowego dochodu.
Dla ryczałtowców składka zdrowotna ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Tak będzie u przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości progu ustalanego jako iloczyn liczby miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku kalendarzowym oraz trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu tego progu składka wyniesie dodatkowo 3,5% od przychodu stanowiącego nadwyżkę ponad ww. próg.
Zarówno przedsiębiorcy na skali podatkowej, liniowcy, jak i ryczałtowcy nadal będą zobowiązani do przeprowadzania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.
Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od podstawy wynoszącej 75% minimalnego wynagrodzenia.
Zmieni się też wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób współpracujących z przedsiębiorcami. Od 2026 r. ma ona wynosić 75% minimalnego wynagrodzenia.
|