Obowiązek przekazania informacji o schemacie podatkowym nie powstaje, gdy schemat podatkowy, inny niż schemat podatkowy transgraniczny, dotyczy m.in. korzystającego, dla którego nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego. Zgodnie z art. 86a § 4 Ordynacji podatkowej kryterium kwalifikowanego korzystającego uważa się za spełnione:
Przepisy szczegółowo nie definiują, jak ustalić przychody i koszty dla celów tego przepisu. Nasze Wydawnictwo zwróciło się więc do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym należy brać pod uwagę przychody i koszty z tego rachunku.
W odpowiedzi z dnia 19 stycznia 2025 r. MF wskazało, że wyliczenie wysokości przychodów i kosztów dla celów ustalenia kryterium kwalifikowanego korzystającego powinno nastąpić na podstawie wszystkich zapisów w księgach rachunkowych na poszczególnych kontach, dokonanych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Rachunek zysków i strat może być stosowany przez jednostkę pomocniczo do ustalania ww. limitów, gdyż dostarcza (na podstawie zapisów w księgach rachunkowych) informacji o wielkości wyniku finansowego danej jednostki i strukturze poszczególnych przychodów i kosztów. Zdaniem MF przepisy Ordynacji podatkowej ani ustawy o rachunkowości w tym zakresie nie uzasadniają tez o:
Nasze Wydawnictwo ponownie zwróciło się do MF z prośbą o wyjaśnienie, czy w związku z tym przy ustalaniu przychodów i kosztów, o których mowa w art. 86a § 4 Ordynacji podatkowej, bierze się pod uwagę obroty wewnętrzne i koszty obrotów wewnętrznych. W odpowiedzi z dnia 13 marca 2025 r. czytamy, że konta dotyczące obrotów wewnętrznych są kontami korygującymi odpowiednio, zgodnie z zasadami rachunkowości, przychody i koszty jednostki w celu ustalenia wyniku finansowego za dany okres sprawozdawczy - tym samym powinny być uwzględniane na zasadach ogólnych. Wybór sposobu ewidencji kosztów działalności operacyjnej nie powinien mieć wpływu na wartość przychodów i kosztów raportowanych dla określonych celów, w tym np. ustalania kryteriów na potrzeby art. 86a § 4 Ordynacji podatkowej. Dla celów tzw. kryterium kwalifikowanego korzystającego jednostka powinna wziąć pod uwagę wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego (służące ustaleniu wyniku finansowego), niezależnie od terminu ich zapłaty.
|