Dyrektor KIS w dniu 16 stycznia 2025 r. wydał interpretację indywidualną, nr 0112-KDIL2-2.4011.795.2024.2.KP, dotyczącą skutków podatkowych związanych z przekazaniem małżonkowi w darowiźnie samochodu osobowego tzw. poleasingowego przez drugiego małżonka będącego przedsiębiorcą, który skorzystał z opcji jego wykupu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. Dyrektor KIS uznał w niej, że darowizna na rzecz żony samochodu osobowego wykupionego przez przedsiębiorcę z leasingu operacyjnego na cele osobiste, nie podlega u przedsiębiorcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Niestety w treści przywołanej interpretacji nie ma informacji, jaki ustrój majątkowy panuje w małżeństwie przedsiębiorcy i jego żony, tj. wspólność czy rozdzielność majątkowa. W związku z tym nasze Wydawnictwo wystąpiło do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy kwestia ta w jego opinii nie ma znaczenia dla samego faktu skuteczności dokonania darowizny między małżonkami, a tym samym zawarte w opisanej interpretacji rozstrzygnięcie ma zastosowanie do małżonków niezależnie od panującego w ich małżeństwie ustroju majątkowego. Gdyby się jednak okazała istotna, to poprosiliśmy o wyjaśnienie, czy w sytuacji, gdy między małżonkami istnieje ustawowa wspólność małżeńska, to - tak jak dzieje się to cywilistycznie - darowizna nastąpić może wyłącznie z majątku wspólnego do majątku odrębnego żony, gdyż jeżeli nie był to majątek odrębny, darowizna jest bezprzedmiotowa, bo nie można dokonywać przesunięć między małżonkami w ramach majątku wspólnego.
Resort finansów w odpowiedzi z dnia 26 marca 2025 r. uznał, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydając interpretację opiera się na stanie faktycznym czy też zdarzeniu przyszłym opisanym przez podmiot występujący z wnioskiem o jej wydanie. Zaznaczył także, że ustawa o pdof nie definiuje pojęcia "darowizna" - zostało ono uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Z kolei z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Końcowo resort finansów wskazał, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie weryfikuje prawidłowości i skuteczności zawarcia umowy darowizny pomiędzy małżonkami i wydaje rozstrzygnięcie opierając się na informacjach przekazanych przez wnioskodawcę.
Wobec powyższego podatnicy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, powinni zadbać o uzyskanie interpretacji indywidualnej.
|