Skoro nabyte przez podatnika usługi noclegowe mieszczą się w zakresie usług wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku, to podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia VAT wykazanego na otrzymanych fakturach, pomimo faktu, że usługi te związane są z czynnościami opodatkowanymi. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lutego 2025 r., nr 0112-KDIL3.4012.817.2024.2.MC.
Podatniczka VAT w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej realizuje czynności związane z wystawianiem przedstawień artystycznych polegające na ich organizacji w różnych miejscach w kraju. Wyjaśniła ona, że w ramach organizacji przedstawień artystycznych wynajmuje od różnych podmiotów sale teatralne, aule lub inne obiekty przystosowane do wystawiania spektakli, koncertów itp. Dla realizacji przedstawień nabywa również spektakle wraz z obsadą artystyczną (aktorską) oraz usługi techników, w tym obsługą sceny. Nabywa też usługi noclegowe świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe dla artystów, aktorów, obsługi technicznej przedstawienia i obsługi sceny.
Podatniczka zapytała, czy może odliczyć VAT z faktur za noclegi służące realizacji zapisów umów wystawienia spektakli dla uczestniczących w nich artystów, aktorów i obsługi sceny.
Dyrektor KIS przypomniał, że podatnikowi, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. I tak, jak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, którzy kupują gotowe posiłki dla pasażerów, oraz usług noclegowych nabytych przez podatników wyłącznie w celu ich odprzedaży, tj. po nabyciu usługi w celu przeniesienia jej na kolejnego nabywcę (tj. w związku z tzw. refakturą usługi).
Organ interpretacyjny wyjaśnił, że wprowadzenie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. c) do ustawy o VAT ma na celu wyłączenie z prawa do odliczenia przez podatnika usług noclegowych nabytych do celów jego działalności i "konsumowanych" w tej działalności. Ponadto odwołanie się w tym przepisie do art. 8 ust. 2a ustawy o VAT ma na celu uniknięcie wątpliwości co do zakresu odliczenia podatku naliczonego, poprzez wyeliminowanie prawa do odliczenia podatku w sytuacji wykorzystania usługi noclegowej do świadczenia usług kompleksowych opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Dyrektor KIS podkreślił, że ustawodawca, wprowadzając do ustawy o VAT art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. c), umożliwił podatnikom odliczanie podatku VAT naliczonego od usług noclegowych nabytych przez podatników wyłącznie w celu ich odprzedaży na zasadach określonych w art. 8 ust. 2a tej ustawy.
W rozpatrywanej sprawie, zdaniem Dyrektora KIS, podatniczka, nabywając usługi noclegowe w celu sprzedaży świadczenia kompleksowego w postaci organizacji przedstawienia artystycznego, nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur zakupu usług noclegowych, ponieważ nie będzie ona dokonywała odprzedaży usług noclegowych na zasadach wskazanych w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.
|