Składka na FP w związku z uzupełniającym urlopem macierzyńskim
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do tych pracowników, którzy powrócili do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem, jaki został im udzielony przez tego pracodawcę.
Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871) z dniem 19 marca 2025 r. wprowadziła nowy rodzaj urlopu z tytułu rodzicielstwa, tj. uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Wymiar tego urlopu wynosi do 8 albo do 15 tygodni.
Począwszy od 19 marca 2025 r. za zatrudnionych pracowników powracających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy w ciągu 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z tego urlopu. Wynika to ze zmienionego art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Tak było do 18 marca 2025 r. | Tak jest od 19 marca 2025 r. |
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. | Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. |
|