Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 11 marca 2025 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Pakiet deregulacyjny przewiduje około 40 zmian.
Planuje się skrócenie z 12 do 6 dni maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców. Częstotliwość planowych kontroli ma zostać dostosowana do poziomu ryzyka związanego z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością - im mniejsza kategoria ryzyka, tym mniejsza liczba kontroli. Organy, które będą przeprowadzały kontrole działalności gospodarczej, np. ZUS, Inspekcja Handlowa, będą musiały publikować informację o kategorii ryzyka przypisanej do poszczególnych przedsiębiorców podlegających kontroli. Przed rozpoczęciem kontroli, każdy organ będzie musiał doręczyć przedsiębiorcy wstępną listę informacji i dokumentów, które powinien udostępnić.
Wprowadzone zostaną ułatwienia przy prowadzeniu działalności gospodarczej, której nie trzeba rejestrować. Jednoznacznie rozstrzygnięto, że, co do zasady, osoby wykonujące działalność nierejestrową będą musiały posługiwać się w obrocie gospodarczym numerem PESEL.
Ponadto na szerszą skalę stosowane będą tzw. wezwania miękkie, czyli możliwość wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania. Takie rozwiązanie stosowane jest z powodzeniem w sprawach dotyczących praw konsumentów. Wprowadzone zostaną dodatkowe bodźce zachęcające do mediacji w sprawach administracyjnych.
Organ administracji nie będzie żądał od przedsiębiorcy, aby posługiwał się pieczątką, jeżeli obowiązek taki nie wynika z przepisów.
Zakłada się możliwość umarzania z urzędu należności dotyczących kar administracyjnych, w tym także zaległych kar. Rozwiązanie to umożliwi wyeliminowanie administracyjnych kar pieniężnych, m.in. w stosunku do których egzekucja nie będzie skuteczna, np. z powodu braku majątku.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 maja 2025 r., z wyjątkiem przepisów odnoszących się do postępowań odwoławczych przed KIO, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2026 r.
|