Gdy lekarz w wyniku badań profilaktycznych, przeprowadzonych pomiędzy badaniami okresowymi, stwierdzi potrzebę stosowania lub wymiany dotychczasowych okularów lub soczewek na inne, to wówczas dokonana przez pracodawcę refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy objęty zwolnieniem od pdof. W efekcie z tytułu dokonania wskazanych świadczeń na pracodawcy nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na pdof. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2025 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.935.2024.2.DJ.
Pracodawca występujący z wnioskiem o wydanie interpretacji wprowadził u siebie przepis wewnętrzny jakim jest zarządzenie w sprawie zapewnienia urządzeń korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W zarządzeniu tym ustalił dodatkowo, że jeżeli pracownik występuje o skierowanie na dodatkowe badanie wzroku pomiędzy badaniami okresowymi, to ewentualna związana z tym kwota refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok podlega opodatkowaniu pdof.
W przypadku zgłoszenia przez pracownika pogorszenia wzroku, kierowany jest on na podstawie swojego wniosku na dodatkowe badanie lekarskie. Gdy w jego wyniku lekarz medycyny pracy stwierdzi potrzebę wymiany okularów lub soczewek korekcyjnych, to wówczas zakup przez pracownika nowych okularów bądź soczewek jest przez pracodawcę refundowany. W tym przypadku koszt ich zakupu według pracodawcy stanowi dla tego pracownika opodatkowany przychód. Mając jednak wątpliwości, czy wartość tych świadczeń faktycznie powinien opodatkowywać, o zajęcie stanowiska w tej sprawie wystąpił do Dyrektora KIS.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji uznał stanowisko pracodawcy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu dokonanego rozstrzygnięcia wskazał, że badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Podkreślił przy tym, że brak jest w tych przepisach regulacji, która ograniczałaby prawo pracodawcy do skierowania pracownika na badania w sytuacji, gdy formalnie zachowuje jeszcze ważność wydane uprzednio zaświadczenie lekarskie. Ponieważ jednocześnie pracodawca ma generalny obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zgłoszenie pracodawcy przez pracownika pogorszenia stanu zdrowia powinno skłonić pracodawcę do skierowania pracownika na badania profilaktyczne. Wynik badania okulistycznego wskazujący na konieczność stosowania lub wymiany okularów (soczewek) obliguje pracodawcę do zapewnienia ich pracownikom pracującym z monitorami ekranowymi, zgodnie z zaleceniem lekarza. Przyznana pracownikowi z tego tytułu refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, ale nie opodatkowany, a korzystający ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof.
|