Możliwość pobierania tzw. renty wdowiej, tj. w zależności od wyboru osoby uprawnionej, przysługującej:
będzie istniała od 1 lipca 2025 r.
Wnioski o nabycie prawa do wypłaty świadczeń we wskazanej proporcji można składać już od 1 stycznia 2025 r. Co więcej, od 1 stycznia 2027 r. ten procentowy udział drugiego świadczenia będzie wynosił 25%.
Wniosek o tzw. rentę wdowią można złożyć:
Jeśli osoba zainteresowana zdecyduje się na złożenie wniosku o rentę wdowią w formie elektronicznej, a nie ma jeszcze konta na portalu PUE/eZUS, wówczas pracownik organu pomoże takiej osobie założyć wymagane konto. W tym celu wystarczy skontaktować się z ZUS osobiście lub skorzystać z e-wizyty albo zadzwonić na infolinię organu.
Warto jednak pamiętać, że zanim osoba zainteresowana złoży wniosek o rentę wdowią, powinna sprawdzić, czy ma prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jeżeli ma prawo tylko do jednego świadczenia, a spełnia warunki, aby otrzymać drugie świadczenie, najpierw powinna złożyć wniosek o drugie świadczenie. Jak przypomina organ rentowy na swojej stronie internetowej www.zus.pl, renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń.
Wniosek o rentę wdowią można złożyć również wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania przez organ. Chodzi na przykład o sytuację, gdy zainteresowana osoba pobiera własną emeryturę i ma złożony wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.
Jeśli osoba zainteresowana zdecyduje się na złożenie wniosku podczas wizyty w ZUS, to powinna liczyć się z tym, że pracownik ZUS zapyta m.in. o: PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także o wspólność małżeńską, czyli o to, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Na wizytę w placówce ZUS wnioskodawca powinien wziąć ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport, może też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi tożsamość i sprawdzi dane adresowe. Należy też podać numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie. Jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, to zainteresowany może pozostać przy tym sposobie lub zmienić sposób wypłaty świadczeń na rachunek bankowy. Co ważne, gdy osoba zainteresowana ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, wówczas do wniosku o rentę wdowią nie musi załączać żadnych dokumentów.
ZUS przypomina (na www.zus.pl), że osoba, która rozważa, czy złożyć wniosek o rentę wdowią z uwagi na wątpliwości w zakresie spełnienia łącznie wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do otrzymania tej renty, może skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie internetowej ZUS. Po jej wypełnieniu osoba taka może również skorzystać z kalkulatora do obliczenia szacunkowej wysokości renty wdowiej.
|