Wartość świadczonych przez podatniczkę usług najmu lokalu, stanowiących odpłatne świadczenie usług w ramach prowadzonej w tym zakresie przez nią działalności gospodarczej, podlega wliczeniu do limitu podmiotowego zwolnienia z VAT. Tak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2025 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.563.2024.3.DS.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się podatniczka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą (...). We wniosku o interpretację podała, że w czerwcu 2024 r. przekroczyła próg sprzedaży wskazany w art. 113 ustawy o VAT. Do kwoty określonej w tym przepisie, tj. 200.000 zł, nie wlicza dochodów uzyskanych z najmu mieszkania. Wyjaśniła, że wynajem nie był zwolniony od podatku na podstawie art. 43 lub art. 82 ustawy o VAT.
W przedstawionych okolicznościach powzięła ona wątpliwość, czy przychód z najmu mieszkania należy wliczać do wysokości limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.
Dyrektor KIS przypomniał, że z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2024 r. - wynika, iż zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
1) transakcji związanych z nieruchomościami,
2) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
3) usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.
Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że ustawodawca zarówno w akcie zasadniczym, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o VAT nie zdefiniował pojęcia "charakter pomocniczy". Wyjaśnił przy tym, że transakcje pomocnicze to takie, które nie są związane z zasadniczą działalnością podatnika, a przychody z ich tytułu nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem tej działalności. Aby ocenić, czy dana czynność (świadczona usługa) może być uznana za pomocniczą, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy stanowi ona uzupełnienie zasadniczej działalności gospodarczej podatnika. Jeżeli dana działalność stanowi stały i niezbędny element wbudowany w funkcjonowanie działalności podatnika, to transakcje takie nie mogą być uznane za pomocnicze.
Zdaniem organu podatkowego, skoro podatniczka świadczy usługi najmu lokalu za wynagrodzeniem, to w kontekście przepisów ustawy o VAT najem ten stanowi, zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, odpłatne świadczenie usług w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji jest ona podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu omawianego najmu.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że prowadzona przez podatniczkę działalność gospodarcza w zakresie usługi najmu lokalu jest - jak jednoznacznie wynika z opisu sprawy - obok działalności w zakresie (...), drugim rodzajem wykonywanej przez nią, na podstawie przepisów ustawy o VAT, działalności gospodarczej. Wynajem nie był zwolniony od podatku na podstawie art. 43 lub art. 82 ustawy o VAT. Zatem sprzedaż z tej działalności (działalność gospodarcza w zakresie usługi najmu przedmiotowego lokalu) również powinna być wliczana do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
|