Usług psychologicznych nie ewidencjonuje się w kasie rejestrującej mającej postać oprogramowania. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 29 stycznia 2025 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.15.2025.1.JG.
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której oferuje usługi psychologa. Usługi te są skierowane do instytucji. Podatnik pracuje nad nowym rodzajem usług skierowanych do osób prywatnych. W dniu 5 grudnia 2024 r. miał pierwszego klienta na usługę (indywidualną terapię psychologiczną), którą zaewidencjonował w zainstalowanej przez internet aplikacji kasy wirtualnej i wystawił paragon. Podatnik zorientował się, że rodzaj działalności prowadzony przez niego nie kwalifikuje się do zastosowania kas w postaci oprogramowania.
Wątpliwości podatnika sprowadzają się do ustalenia, w jakim stopniu jednorazowe skorzystanie z wirtualnej kasy stanowi naruszenie przepisów o kasach rejestrujących. Zdaniem podatnika wypełnił on ustawowe obowiązki, tzn.: wystawił paragon i wysłał osobie, której świadczył usługę.
Dyrektor KIS odnosząc się do wątpliwości podatnika wskazał, że aktualnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, wirtualna kasa fiskalna jest dostępna wyłącznie dla określonych grup przedsiębiorców. Wskazane rozporządzenie reguluje, którzy podatnicy mogą korzystać z kas wirtualnych. Ponadto, aby ułatwić przedsiębiorcom określenie, czy mogą oni korzystać z kasy wirtualnej, przy większości branż wskazano kody PKWiU.
Zdaniem Dyrektora KIS, skoro w rozporządzeniu ściśle wymieniono czynności, tj. wskazano konkretne usługi i dostawy określonych towarów, w odniesieniu do których podatnik ma możliwość używania kas mających postać oprogramowania, oznacza to, że ewidencja może dotyczyć wyłącznie tych czynności. Usługa wykonana przez podatnika nie jest wymieniona wśród rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas mających postać oprogramowania. W związku z tym podatnik nie był uprawniony do dokonania ewidencji sprzedaży usługi indywidualnej terapii psychologicznej przy użyciu zainstalowanej przez internet aplikacji kasy wirtualnej, gdyż jego działalność nie kwalifikuje się do ewidencji obrotów za pomocą kasy rejestrującej mającej postać oprogramowania, nie można więc stwierdzić, że wypełnił on swoje ustawowe obowiązki.
|