Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, mają obowiązek rozliczenia się ze sprzedawcą energii w terminie do 28 lutego 2025 r. Przy czym Ministerstwo Klimatu i Środowiska na stronie www.gov.pl/web/klimatyzacja poinformowało o propozycji przedłużenia tego terminu (stan na dzień oddania GP do druku).
Służy do tego specjalny formularz opracowany przez Ministra Klimatu i Środowiska w oparciu o ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 859 ze zm.). Formularz ten to informacja o pomocy, o której mowa w art. 37 ust. 6 i art. 38 ust. 5a powołanej ustawy.
Do przedsiębiorców z sektora MŚP, tzw. odbiorców uprawnionych, którzy korzystali w drugim półroczu 2024 r. z mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną, mają zastosowanie przepisy dotyczące pomocy publicznej lub de minimis. Stosowanie ceny maksymalnej za energię elektryczną w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw stanowi pomoc de minimis. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy mają taki status, w formularzu informacji o pomocy udzielają odpowiedzi na temat uzyskania lub nieuzyskania pomocy de minimis w zależności od sektora, tj. działających poza sektorem rolnictwa i rybołówstwa, działających w sektorze rolnym, w sektorze rybołówstwa. Podział na sektory uwarunkowany jest różnymi limitami pomocy de minimis, pomoc ogólna 300 tys. euro w okresie minionych trzech lat (rozporządzenie Komisji UE 2023/2831), pomoc de minimis w rolnictwie 50 tys. euro w ciągu minionych trzech lat (rozporządzenie Komisji UE 1408/2013), a pomoc de minimis w rybołówstwie 30 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych, tj, bieżącego roku podatkowego i dwóch poprzedzających go lat (rozporządzenie Komisji UE 717/2014).
Wartością udzielonej pomocy de minimis jest równowartość łącznej kwoty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z przedsiębiorcą (małym lub średnim), pobranej przez podmiot udzielający pomocy (tzw. podmiot uprawniony, czyli przedsiębiorstwo energetyczne) za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2024 r.
Konsekwencją nierozliczenia się z tej pomocy przez małego lub średniego przedsiębiorcę, czyli niezłożenia informacji o pomocy jest zwrot kwoty pomocy de minimis. Zwrot ten dokonywany jest w ramach rozliczeń za energię elektryczną w kolejnych okresach rozliczeniowych. W przypadku gdy podmiot udzielający pomocy nie posiada zawartej z przedsiębiorcą umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej, zwrot jest dokonywany na rachunek bankowy wskazany przez podmiot udzielający pomocy w wezwaniu do zwrotu kwoty pomocy.
Cena maksymalna za energię elektryczną dla mikroprzedsiębiorców jest objęta pomocą publiczną na podstawie art. 19c rozporządzenia Komisji 651/2014/UE. Pomoc ta jest obwarowana limitami kwotowymi określonymi w art. 4 ust. 1 lit. ea) rozporządzenia 651/2014/UE, co oznacza, że maksymalnie na mikroprzedsiębiorcę może wynieść nie więcej niż 200 tys. euro w ciągu jednego roku kalendarzowego. W przypadku mikroprzedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych limit ten wynosi 25 tys. euro, a w sektorze rybołówstwa i akwakultury - 30 tys. euro.
Mikroprzedsiębiorca, który nie rozliczy się z otrzymanej pomocy publicznej będzie zobowiązany do jej zwrotu. Analogicznie jak w przypadku pomocy de minimis zwrot ten jest dokonywany w ramach rozliczeń za energię elektryczną w kolejnych okresach rozliczeniowych albo na wezwanie sprzedawcy energii.
|