Zmiana przepisów emerytalnych i wprowadzenie nowych świadczeń może obecnie okazać się korzystne dla osób uprawnionych do renty uczniowskiej przyznanej przed 1 stycznia 1999 r., ale nadal wypłacanej.
Na zasadach przewidzianych w art. 12d ust. 1 ustawy o rencie socjalnej, osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin albo jej przedstawiciel ustawowy mogą złożyć do ZUS wniosek o wydanie decyzji o zamianie tej renty na rentę socjalną. Z dniem przyznania prawa do renty socjalnej ustaje prawo do renty uczniowskiej.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1615), która wprowadziła dodatek dopełniający. Został on przewidziany dla osób uprawnionych do renty socjalnej, będących całkowicie niezdolnymi do pracy oraz niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.
Począwszy zatem od 1 stycznia 2025 r. stosowne orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika lub - w II instancji - komisję lekarską ZUS, z którego wynika, iż dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnia do nabycia prawa do dodatku dopełniającego. Co ważne, przyznanie i wypłata dodatku dopełniającego osobie pobierającej rentę socjalną, która w dniu 1 stycznia 2025 r.:
Dodatek dopełniający przyznaje się na wniosek osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego, jak również na wniosek innej osoby albo kierownika ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych przez dyrektora centrum usług społecznych, działających za zgodą osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek o dodatek dopełniający powinien zawierać stosowne dane, a ponadto należy do niego dołączyć:
Kwota dodatku dopełniającego na dzień 1 stycznia 2025 r. wynosi 2.520 zł. Kwota ta, podobnie jak pozostałe świadczenia, będzie podlegała corocznie od dnia 1 marca waloryzacji. Pierwsza zatem waloryzacyjna podwyżka tego dodatku będzie przeprowadzona z dniem 1 marca 2025 r.
Warto dodatkowo przypomnieć, że gdy osoba uprawiona do renty socjalnej spełnia jednocześnie kryteria nabycia prawa do renty rodzinnej lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach przewidzianych dla służb mundurowych, to istnieje możliwość pobierania tych świadczeń w tzw. zbiegu na zasadach wskazanych w ustawie o rencie socjalnej. Możliwość taka nie istnieje przy uprawnieniach do renty uczniowskiej. Dodatkową korzyścią z dniem 1 stycznia 2025 r. przy zamianie renty uczniowskiej na rentę socjalną jest możliwość nabycia prawa do dodatku dopełniającego.
Prawo do renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną nie pozbawi osoby uprawnionej dodatku pielęgnacyjnego. W pozostałych przypadkach, tj. przy zamianie renty uczniowskiej na rentę socjalną bez możliwości jej wypłaty w zbiegu z rentą rodzinną, rencista socjalny może utracić prawo do dodatku pielęgnacyjnego i/lub nie mieć możliwości nabycia do niego prawa. Osoba uprawniona do renty socjalnej może jednak wówczas starać się o zasiłek pielęgnacyjny.
|