Wybierając formę opodatkowania, osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi uwzględnić szereg różnych okoliczności. W ostatnich latach jednym z najważniejszych czynników, jakie w swoich kalkulacjach przedsiębiorcy muszą uwzględnić, są zasady naliczania opłacanych przez nich składek zdrowotnych oraz możliwość ich uwzględniania w rozliczeniach podatku dochodowego. Reguły te są bowiem uzależnione od stosowanej przez nich formy opodatkowania firmowych przychodów.
Przedsiębiorca, który wybiera inną niż skala podatkowa formę opodatkowania, zobowiązany jest poinformować o swojej decyzji właściwy dla siebie urząd skarbowy. Skala podatkowa przysługuje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą z urzędu, czyli z mocy ustawy, dlatego nie muszą zawiadamiać o jej wyborze. W efekcie obowiązek zawiadomienia fiskusa o formie opodatkowania mają podatnicy, którzy wybiorą podatek liniowy oraz ci, którzy wybiorą zryczałtowane formy opodatkowania, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Jak chodzi o kartę podatkową, to trzeba jednak zastrzec, że ta forma opodatkowania w 2025 r. - z racji jej wygaszania - jest dostępna jedynie dla przedsiębiorców nieprzerwanie kontynuujących działalność gospodarczą opodatkowaną w tej formie po 2021 r. i uprawnionych do korzystania z niej w bieżącym roku.
Osoby, które postanowią w 2025 r. zmienić dotychczas stosowaną formę opodatkowania na podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany oraz te, które rozpoczną działalność gospodarczą w bieżącym roku podatkowym i zdecydują się na taki wybór - zobowiązane są złożyć oświadczenia o wyborze tych form opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Mają na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnęli w grudniu roku podatkowego. Wybór ten będzie skuteczny i będzie miał do nich zastosowanie również w latach następnych, chyba że w kolejnych latach podatnicy korzystający dotychczas z jednej z nich w takim samym terminie zawiadomią, również w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo w przypadku podatników dotychczas:
Omówione oświadczenia i zawiadomienia oraz wnioski przedsiębiorcy będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG. Ponadto, z wydawanych od pewnego czasu przez Dyrektora KIS interpretacji indywidualnych wynika, że również dobrze opisany i terminowy przelew na konto urzędu skarbowego może stanowić skuteczne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (szerzej na ten temat pisaliśmy w GP 95 z 25.11.2024 r. na str. 5).
|