Od 19 marca 2025 r. za sprawą ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871), wejdą w życie przepisy wprowadzające prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Będzie on przysługiwał pracownicy (oraz pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko) w wymiarze do 8 tygodni lub do 15 tygodni - w zależności od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka. Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku.
W związku z tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na stronie internetowej www.legislacja.gov.pl opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych... (druk nr 40 z wykazu RCL). Zasadniczym celem nowelizacji tego rozporządzenia jest dodanie nowych kodów dotyczących okresu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.
W załączniku nr 25 do rozporządzenia w części XI "Kod świadczenia/przerwy" w dziale 3 "Rodzaje świadczenia i przerwy" zostaną dodane dwa nowe kody, a mianowicie:
Ich wprowadzenie umożliwi płatnikom składek prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych, a tym samym prawidłowe rozliczanie składek.
Ponadto w projekcie rozporządzenia nowelizującego zamieszczono przepis przejściowy informujący o tym, że w przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia będzie się stosowało kody tytułu ubezpieczenia obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.
Proponuje się, aby rozporządzenie nowelizujące weszło w życie z dniem 19 marca 2025 r., z uwagi na wejście w życie z tym samym dniem przepisów dotyczących prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
|