Czynność wystąpienia wspólnika (spółka z o.o.) ze spółki komandytowej, w ramach którego wspólnik ten nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego ani wynagrodzenia z tego tytułu, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Tak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 listopada 2024 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.785.2024.4.JSZ.
Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że aktualnie B. spółka z o.o. planuje wystąpienie ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia (tj. umorzenie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki komandytowej). Uproszczenie struktury wspólników (pozostawienie tylko jednej ze spółek z o.o. wspólnikiem spółki) umożliwi sprawniejsze funkcjonowanie podmiotu, większą przejrzystość struktury, łatwiejsze zarządzanie procesami decyzyjnymi, możliwość korzystania z różnego rodzaju wsparć dla spółek z prostą strukturą wspólników. Wystąpienie B. spółki z o.o. ze spółki komandytowej jest uzasadnione ze względów natury organizacyjnej, biznesowej i ekonomicznej. Wystąpienie B. spółki z o.o. nastąpi na skutek porozumienia zawartego pomiędzy B. spółką z o.o. a pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej, zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych. W związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej, B. spółka z o.o. nie otrzyma żadnego wynagrodzenia ani innego rodzaju przysporzenia majątkowego (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia).
Od organu podatkowego oczekiwano odpowiedzi na pytanie, czy opisane wystąpienie wspólnika ze spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor KIS przypomniał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Zdaniem organu podatkowego na gruncie przepisów Kodeksu spółek handlowych, za dopuszczalne należy uznać wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej bez wynagrodzenia, o ile rozwiązanie to zostanie przyjęte zgodną wolą stron.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że w analizowanej sprawie czynność wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej, bez uzyskania przez tego wspólnika jakiegokolwiek wynagrodzenia, nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ani świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym opisane wystąpienie wspólnika nie będzie mieścić się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
|