Podstawowe świadczenie z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, jakim jest zasiłek chorobowy, można pobierać w ramach tzw. okresu zasiłkowego.
Zasiłek chorobowy to świadczenie, które przysługuje ubezpieczonemu, jeśli stał się on niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy z powodów enumeratywnie wymienionych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Gdy chodzi o okres pobierania zasiłku chorobowego, to kwestie te reguluje art. 8 ustawy zasiłkowej. Wynika z niego, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez:
Przy czym za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to jednak niezdolności do pracy:
Do tego tzw. okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Wlicza się do niego również okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Natomiast nie wlicza się do niego okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży, a ponadto okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach wyczekiwania. Stanowi o tym wprost art. 9 ustawy zasiłkowej.
Jak wynika z przedstawionych zasad wskazanych w ustawie zasiłkowej, przy ustalaniu okresu zasiłkowego w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy wliczany jest każdy dzień takiej niezdolności. Gdy natomiast w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, to dla celów obliczania okresu zasiłkowego ważna jest jej długość.
Z regulacji ustawowych nie wynika zatem, żeby okres zasiłkowy związany był w jakikolwiek sposób z rokiem kalendarzowym. Warto pamiętać, o czym przypomina ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, że w razie wątpliwości dotyczących ustalania prawa do zasiłku lub jego wypłaty, płatnik składek wypłacający zasiłek może wystąpić do oddziału ZUS o wydanie decyzji. O wyjaśnienie wątpliwości związanych z prawem do zasiłku lub jego wypłatą albo o wydanie w tej sprawie decyzji przez oddział ZUS może również wystąpić ubezpieczony lub osoba uprawniona.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy jego wymiaru i jego wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej.
|