Z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą.
Prawo do renty rodzinnej może nabyć m.in. małżonek, a więc wdowa lub wdowiec. Jeśli dodatkowo osoba uprawniona ma prawo do własnego świadczenia (w szczególności do emerytury) przyznanego w oparciu o przebieg jej ubezpieczenia, to po spełnieniu określonych przez ustawodawcę przesłanek będzie mogła wybrać, żeby organ rentowy wypłacał:
Od 1 stycznia 2027 r. osoba uprawniona będzie mogła otrzymać 25% drugiego świadczenia.
Przez rentę rodzinną należy rozumieć nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną, którą wypłacają inne instytucje emerytalno-rentowe, np. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową i policyjną rentę rodzinną.
Jeśli zatem ubezpieczony nie ma dotychczas przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia (np. emerytury) albo nie ma przyznanego żadnego z tych świadczeń, a spełnia warunki do jego nabycia, aby je otrzymać, nie powinien zwlekać ze złożeniem stosownego wniosku do organu rentowego o ustalenie prawa do świadczenia/świadczeń.
Przy czym, aby organ rentowy mógł wypłacić świadczenie łącznie z rentą rodzinną, ubezpieczony musi spełnić wskazane przez ustawodawcę warunki. Osoba uprawniona do renty rodzinnej oraz przykładowo do emerytury, ma prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu w przypadku:
Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje bowiem, jeśli ubezpieczony zawrze nowy związek małżeński.
Suma wypłacanych świadczeń nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Do tego limitu organ wliczy świadczenia, które będą wypłacane łącznie, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, organ pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia, wydając wówczas decyzję, w której poinformuje o pomniejszeniu wypłacanych świadczeń. Jeśli renta rodzinna lub własne świadczenie będzie wyższe od kwoty limitu, organ nadal będzie wypłacał jedno ze świadczeń - wyższe lub to, które wybierze ubezpieczony.
Wniosek o rentę wdowią będzie można złożyć na specjalnie przygotowanym formularzu ERWD począwszy od 1 stycznia 2025 r. Będzie on dostępny w formie papierowej oraz na PUE/eZUS od 1 stycznia 2025 r. Połączone świadczenia organ będzie mógł wypłacać od 1 lipca 2025 r. Aby otrzymywać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r., należy złożyć wskazany wniosek do 31 lipca 2025 r.
Jeśli natomiast warunki do łącznej wypłaty świadczeń ubezpieczony spełni po 31 lipca 2025 r. lub złoży wniosek w tej sprawie po tej dacie, wypłatę świadczeń w zbiegu organ będzie mógł podjąć od dnia, w którym ubezpieczony spełni warunki, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złoży wniosek.
Jeżeli ubezpieczony ma prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną nie musi dołączać żadnych dokumentów.
|