Przy okazji proponowanych zmian w zakresie orzekania o niezdolności do pracy, zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr UD114 z wykazu RCL) mają ulec modyfikacji także przepisy dotyczące kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Za sprawą stosownych zmian w art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma być wskazane jednoznacznie, iż kontroli będzie podlegała prawidłowość orzekania nie tylko o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, ale i o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. Celem tego doprecyzowania jest wyeliminowanie wątpliwości uczestników kontroli (np. wystawiającego zaświadczenie lekarskie) zgłaszanych z uwagi na aktualne brzmienie przepisu.
Aby przeprowadzić tę kontrolę, ZUS będzie mógł zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w którym wystawiono zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej odpowiednio ubezpieczonego lub chorego członka rodziny, stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego, lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie. Ponadto udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie organ rentowy będzie mógł zażądać od ubezpieczonego.
Proponuje się także wprowadzenie kolejnego, nowego sposobu przekazywania osobom ubezpieczonym zawiadomień o terminie badania w sprawach dotyczących kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, opartego na automatyzacji połączeń telefonicznych, tj. przy użyciu technologii wykorzystującej automatyczne przetwarzanie danych. Przy czym osoba ubezpieczona, wobec której będzie kierowane zawiadomienie o terminie badania, będzie miała zagwarantowaną możliwość wyrażenia zgody na przekazanie informacji w tym zakresie w tej formie oraz zapewnioną możliwość kontaktu z pracownikiem ZUS, w przypadku braku akceptacji przyjęcia informacji o terminie badania we wskazany sposób. Dla celów potwierdzenia skuteczności doręczenia zawiadomienia we wskazany sposób, rozmowa będzie rejestrowana, po uprzednim uzyskaniu zgody ubezpieczonego na nagranie (patrz ramka).
Skuteczność nowej proponowanej formy powiadomienia o kontroli e-ZLA Zawiadomienie przekazywane przy użyciu technologii wykorzystującej automatyczne przetwarzanie danych będzie miało skutek doręczenia, o ile:
|
|