Z dniem 1 stycznia 2024 r. do obiegu prawnego zostanie włączone nowe świadczenie kierowane do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia, zwane świadczeniem wspierającym. Ustawa wprowadzająca to świadczenie dokonuje szeregu zmian w innych ustawach, w tym w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych, poszerzając grono uprawnionych do tej należności.
W oparciu o obecny stan prawny świadczenie przedemerytalne przysługuje m.in. osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana, i do dnia, w którym ustało prawo do wymienionych świadczeń, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Przy ubieganiu się o świadczenie przedemerytalne w związku z zaistniałymi okolicznościami osoba zainteresowana do wniosku o świadczenie przedemerytalne dołącza zaświadczenie właściwego organu potwierdzające nieprzerwane pobieranie przez okres co najmniej 365 dni świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna, utratę prawa do nich z powodu śmierci osoby, nad którą opieka była sprawowana, a także datę ustania tego prawa.
Na mocy ustawy o świadczeniu wspierającym do obiegu prawnego wprowadzona zostanie nowa należność o nazwie świadczenie wspierające. Z dniem 1 stycznia 2024 r. prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do:
pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana:
i do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Podobnie jak obecnie do wniosku o świadczenie przedemerytalne konieczne będzie dołączenie stosownego zaświadczenia potwierdzającego nieprzerwane pobieranie przez okres co najmniej 365 dni stosownego świadczenia opiekuńczego, utratę prawa do niego z powodu śmierci osoby, nad którą opieka była sprawowana, albo przyznania osobie, nad którą opieka była sprawowana, prawa do świadczenia wspierającego.
Nie ulęgną zmianie zasady nabywania prawa do świadczenia przedemerytalnego dotyczące m.in. uprzedniego pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni.
|