Sprzedaż napojów alkoholowych przez internet, przy jednoczesnym spełnieniu określonych warunków prawnych, nie stanowi wystarczającej podstawy do cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży z powodu wypełnienia w takim przypadku przesłanki wskazanej w art. 18 ust. 10 pkt 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tzn. nieprzestrzegania przez przedsiębiorcę określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych. Taki wniosek płynie z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 117/23.
W rozpatrywanej sprawie Prezydent Miasta cofnął spółce zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w punkcie detalicznym - sklepie spożywczym. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że do organu wpłynęło pismo klienta informujące o tym, że spółka prowadzi sprzedaż alkoholu za pośrednictwem platformy internetowej. W zawiadomieniu wskazano, że towar wydano osobie, która nie była zamawiającym, lecz jedynie przebywała pod danym adresem, jak również, że nie doszło do faktycznego zlecenia usługi transportowej (brak wyodrębnienia opłaty za transport w treści faktury), a napoje alkoholowe dowieziono samochodem firmowym z logotypami sklepu na podany przez zamawiającego adres. Spółka nie zgodziła się z decyzją twierdząc, że sprzedaż napojów alkoholowych poprzez serwis internetowy oraz ich dostawa pod adres wskazany przez klienta jest powszechną praktyką rynkową stosowaną przez podmioty prowadzące działalność zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Zatem cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, które przysługuje spółce, stanowi przejaw niczym nieuzasadnionego ograniczenia konkurencji.
Organ stwierdził, że stanowisko strony nie zasługuje na aprobatę, gdyż nie znajduje oparcia w bezwzględnie obowiązujących przepisach i świadczy o bagatelizowaniu obowiązujących reguł na zasadzie poczucia bezkarności wywodzonego z sugerowanej powszechności zakazanego procederu. W jego ocenie spółka, prowadząc sprzedaż alkoholu za pośrednictwem platformy internetowej, naruszyła obowiązujące przepisy, co skutkowało cofnięciem posiadanego przez stronę zezwolenia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Spółka złożyła skargę do WSA w Gdańsku, który uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Wskazał, że w orzecznictwie wyrażany jest pogląd, z którego wynika, że sprzedaż napojów alkoholowych przez internet, przy jednoczesnym spełnieniu określonych warunków prawnych, nie stanowi wystarczającej podstawy do cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Bd 632/22, WSA w Krakowie z dnia 8 sierpnia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 493/18, oraz NSA z dnia 8 września 2022 r., sygn. akt II GSK 2034/18). Zdaniem Sądu fakt, że ustawodawca w treści ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie przewidział wprost formy sprzedaży "przez internet", nie oznacza, iż taka forma jest zakazana na gruncie tej ustawy. Tym samym należałoby uznać, że sprzedaż przez internet, lecz z określonego w zezwoleniu punktu sprzedaży, nie jest jeszcze jednym, dodatkowym miejscem sprzedaży, niewymienionym w art. 96 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - lecz jest to dodatkowa forma komunikacji przedsiębiorcy z potencjalnymi klientami, a więc stanowi jeden ze sposobów sprzedaży funkcjonujących w dzisiejszych realiach.
|