Z dniem 26 kwietnia 2023 r. przedłużono o 9 tygodni okres urlopu rodzicielskiego, jednocześnie zastrzegając, iż:
Zasady te mają odpowiednie zastosowanie do zasiłku macierzyńskiego, który - zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej - przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Za sprawą art. 27 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641), pracownik, który w dniu 26 kwietnia 2023 r. korzystał z urlopu rodzicielskiego albo jego części, udzielonego na podstawie art. 1791 albo art. 1824 Kodeksu pracy w brzmieniu dotychczasowym, ma prawo do skorzystania z tego urlopu w wymiarze określonym odpowiednio w art. 1821a § 1 lub § 2 albo w art. 183 § 4-45 K.p. w brzmieniu nadanym ww. ustawą zmieniającą, na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych.
Ponieważ powstały wątpliwości, czy w świetle przywołanego przepisu te 9 dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego drugi z rodziców dziecka może wykorzystać jedynie:
biorąc jednocześnie pod uwagę, iż cały urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, wystąpiliśmy z zapytaniem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
W odpowiedzi z dnia 23 maja 2023 r. resort rodziny wyjaśnił, iż:
"(...) pracownik-rodzic będzie mógł wykorzystać dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego zgodnie z art. 1821c Kodeksu pracy. Pracownicy-rodzice będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach. Urlop rodzicielski będzie udzielany na wniosek pracownika - rodzica dziecka składany w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Ponadto w liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną - matkę dziecka lub ubezpieczonego - ojca dziecka.
Podsumowując, urlop rodzicielski będzie mógł zostać udzielony zarówno w wymiarze pełnego tygodnia lub udzielony w wymiarze niepełnego tygodnia - określonej liczbie dni, wybranej przez pracownika - rodzica dziecka, z zachowaniem zasady podziału urlopu na nie więcej niż 5 części przez obojga z pracowników - rodziców dziecka".
|