Sejm na posiedzeniu w dniach 24-26 maja 2023 r. uchwalił m.in. ustawy: o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także ustawy o zmianie: ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ponadto rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.
Od czerwca 2024 r. zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi. Dzięki temu ofiary kradzieży tożsamości nie będą ponosić konsekwencji działań oszustów.
PESEL będzie można zastrzec:
Dane będą gromadzone w nowo utworzonym systemie, a zastrzeżenie i rezygnacja z niego będą odbywały się w czasie rzeczywistym.
Ponadto do ustawy wprowadzono m.in. przepisy umożliwiające wygaszenie w centralnej ewidencji pojazdów (CEP) decyzji o rejestracji pojazdów wydanych przed 14 marca 2005 r., co do których właściciele pomimo ciążącego na nich obowiązku nie wykonywali badań technicznych ani nie ubezpieczali w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Decyzje wygasną 10 czerwca 2024 r. Pojazdy będą mogły podlegać powtórnej rejestracji.
|