POLECAMY |
||
Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, uproszczone zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji i przyjazne prawo gospodarcze - to cztery filary przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (nr UD497 z wykazu RCL).
W zakresie zmian dotyczących sukcesji zaproponowano m.in. większą swobodę w wyznaczaniu zarządcy sukcesyjnego i zmniejszenie formalności przy przejmowaniu firmy przez spadkobierców. W obecnym brzmieniu przepisów ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw przedsiębiorca ma prawo do powołania zarządcy sukcesyjnego oraz do wyznaczenia tzw. zapasowego zarządcy na wypadek śmierci tego pierwszego. Jednak w przypadku np. śmierci osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy (bez wyznaczenia zarządcy zapasowego), przedsiębiorca ten nie może powołać kolejnego zarządcy sukcesyjnego, a taka możliwość pojawia się tylko po jego śmierci. Projektowane przepisy przewidują, że przedsiębiorca będzie mógł wskazywać kolejne osoby według uznania lub konieczności. Natomiast w przypadku śmierci przedsiębiorcy, uprawnienie to będzie przysługiwać jego spadkobiercom.
Projekt przewiduje też zmniejszenie liczby spadkobierców, którzy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy. Zdaniem resortu rozwoju dotychczasowa liczba, więcej niż 85/100 osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, okazuje się zbyt wygórowana w przypadku np. konfliktów w rodzinie. W związku z tym zaproponowano, aby zgoda na powołanie zarządcy sukcesyjnego była wymagana od powyżej 75/100 spadkobierców.
Kierując się tym, że zarząd sukcesyjny to rozwiązanie tymczasowe, planuje się doprecyzowanie obecnych przepisów. W związku z tym nie ma być możliwości przywrócenia zarządu sukcesyjnego po jego wygaśnięciu. Jednak mając na uwadze możliwość przedłużenia zarządu, zaproponowano, aby zarząd sukcesyjny był przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd. W przypadku gdy sąd uzna, że celowe jest dalsze jego przedłużenie, zarząd sukcesyjny będzie trwał do momentu wyznaczonego przez sąd, chyba że wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 59 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (...).
Celem ułatwienia zarządzaniem firmą zmarłego przedsiębiorcy jest postulowane przyznanie dostępu do konta osoby zmarłej zarządcy, a jeżeli ten nie został jeszcze powołany - spadkobiercom. Zmiana ta ma ułatwić regulowanie bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa.
Planowane jest również doprecyzowanie kwestii wypłaty wynagrodzenia dla zarządcy. Obecnie bowiem pojawiają się wątpliwości, czy wymagane jest wynagrodzenie nawet w przypadku, gdy zarządcą sukcesyjnym zostaje np. małżonek zmarłego przedsiębiorcy i nie chce on wypłacać sam sobie wynagrodzenia za pełnioną funkcję.
|