Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Dokumentowanie sprzedaży fakturą fiskalną
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dokumentowanie sprzedaży fakturą fiskalną

Gazeta Podatkowa nr 98 (1973) z dnia 8.12.2022
Małgorzata Smolnik

W sytuacji żądania przez klienta, będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym, wystawienia faktury w formie papierowej dokumentującej sprzedaż, zgłoszonego w momencie dokonywania tej sprzedaży, spółka postąpi prawidłowo nie wystawiając paragonu fiskalnego, a wyłącznie fakturę fiskalną. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 18 listopada 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.446.2022.2.AMA.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka będąca podatnikiem VAT, która prowadzi ogólnopolską sieć stacji paliw. Na stacjach jest prowadzona sprzedaż towarów i usług m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Spółka ewidencjonuje tę sprzedaż w kasach rejestrujących on-line. Kasy użytkowane przez spółkę posiadają funkcję wystawiania faktur.

Obecnie spółka każdorazowo dokumentuje sprzedaż na rzecz klientów paragonem fiskalnym. W praktyce występują przypadki, gdy klient w momencie sprzedaży zgłasza żądanie otrzymania faktury (tzw. faktury imiennej, niezawierającej NIP nabywcy). W takim przypadku kasjer wystawia paragon fiskalny. Następnie kierownik stacji, poza kasą fiskalną, wystawia fakturę do takiego paragonu fiskalnego i wydaje fakturę klientowi.

Spółka rozważa zmianę sposobu wystawiania faktur na rzecz klientów. Mianowicie, jeżeli klient zgłosi żądanie otrzymania faktury w momencie sprzedaży, kasjer wystawi fakturę bezpośrednio za pomocą kasy fiskalnej, która zostanie wydana klientowi (tzw. faktura fiskalna). W takim przypadku spółka nie będzie wystawiała paragonu fiskalnego. Sprzedaż dokumentowana fakturami wystawionymi bezpośrednio z kas rejestrujących będzie zapisywana w ich pamięci fiskalnej, a wartość sprzedaży i kwota podatku zostaną zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kas.

Od organu podatkowego spółka oczekiwała potwierdzenia prawidłowości swojego postępowania.

Dyrektor KIS przypomniał, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jak stanowi art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Ponadto organ wskazał, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Zasada ta nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawianą przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Zdaniem Dyrektora KIS w sytuacji żądania przez klienta wystawienia faktury w formie papierowej dokumentującej sprzedaż, zgłoszonego w momencie dokonywania tej sprzedaży, prawidłowo spółka nie będzie wystawiać paragonu fiskalnego, a wyłącznie faktury fiskalne. W takich okolicznościach spółka będzie spełniała przesłanki wskazujące na brak obowiązku dołączenia paragonu fiskalnego dokumentującego tę sprzedaż do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika w myśl art. 106h ust. 1 ustawy o VAT.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.