POLECAMY |
||
W sytuacji żądania przez klienta, będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym, wystawienia faktury w formie papierowej dokumentującej sprzedaż, zgłoszonego w momencie dokonywania tej sprzedaży, spółka postąpi prawidłowo nie wystawiając paragonu fiskalnego, a wyłącznie fakturę fiskalną. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 18 listopada 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.446.2022.2.AMA.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka będąca podatnikiem VAT, która prowadzi ogólnopolską sieć stacji paliw. Na stacjach jest prowadzona sprzedaż towarów i usług m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Spółka ewidencjonuje tę sprzedaż w kasach rejestrujących on-line. Kasy użytkowane przez spółkę posiadają funkcję wystawiania faktur.
Obecnie spółka każdorazowo dokumentuje sprzedaż na rzecz klientów paragonem fiskalnym. W praktyce występują przypadki, gdy klient w momencie sprzedaży zgłasza żądanie otrzymania faktury (tzw. faktury imiennej, niezawierającej NIP nabywcy). W takim przypadku kasjer wystawia paragon fiskalny. Następnie kierownik stacji, poza kasą fiskalną, wystawia fakturę do takiego paragonu fiskalnego i wydaje fakturę klientowi.
Spółka rozważa zmianę sposobu wystawiania faktur na rzecz klientów. Mianowicie, jeżeli klient zgłosi żądanie otrzymania faktury w momencie sprzedaży, kasjer wystawi fakturę bezpośrednio za pomocą kasy fiskalnej, która zostanie wydana klientowi (tzw. faktura fiskalna). W takim przypadku spółka nie będzie wystawiała paragonu fiskalnego. Sprzedaż dokumentowana fakturami wystawionymi bezpośrednio z kas rejestrujących będzie zapisywana w ich pamięci fiskalnej, a wartość sprzedaży i kwota podatku zostaną zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kas.
Od organu podatkowego spółka oczekiwała potwierdzenia prawidłowości swojego postępowania.
Dyrektor KIS przypomniał, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jak stanowi art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
Ponadto organ wskazał, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Zasada ta nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawianą przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
Zdaniem Dyrektora KIS w sytuacji żądania przez klienta wystawienia faktury w formie papierowej dokumentującej sprzedaż, zgłoszonego w momencie dokonywania tej sprzedaży, prawidłowo spółka nie będzie wystawiać paragonu fiskalnego, a wyłącznie faktury fiskalne. W takich okolicznościach spółka będzie spełniała przesłanki wskazujące na brak obowiązku dołączenia paragonu fiskalnego dokumentującego tę sprzedaż do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika w myśl art. 106h ust. 1 ustawy o VAT.
|