POLECAMY |
||
Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku VAT w roku 2023 (Dz. U. poz. 2495) przedłużył utrzymanie 0% stawki VAT na żywność, a także preferencje w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżył stawkę VAT na niektóre produkty nawozowe.
Rozporządzenie obniża od 1 stycznia 2023 r. stawki VAT do wysokości 0% na produkty żywnościowe. Stawką 0% będą objęte towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, inne niż klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5%, a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej - do 31 grudnia 2022 r. 0% stawką VAT. Zatem zapewniono kontynuację wprowadzonych wcześniej w omawianym zakresie rozwiązań.
Ponadto w związku z trwającą inwazją Rosji na terytorium Ukrainy przedłużono do 30 czerwca 2023 r. obowiązywanie 0% stawki VAT dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie, dokonywanych na rzecz wskazanych podmiotów. Zatem do 30 czerwca 2023 r. 0% stawka VAT będzie obowiązywała dla nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, jednostek samorządu terytorialnego - przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Ponadto 0% stawka VAT, tak jak dotychczas, będzie miała zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a jednym ze wskazanych podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Oprócz tego omawianym rozporządzeniem czasowo objęto (od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.) 8% stawką VAT niektóre towary wykorzystywane w produkcji rolnej. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej przepisy w zakresie stosowania 0% stawki VAT w odniesieniu do towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej wygasają 31 grudnia 2022 r., co oznacza powrót do stawek stosowanych dla tych towarów przed 1 lutego 2022 r. Niektóre z nich (np. nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza) objęte były wtedy stawką 8%, niektóre jednak byłyby od 1 stycznia 2023 r. objęte stawką podstawową. Za uzasadnione zatem uznano objęcie taką samą stawką podobnych produktów o tym samym przeznaczeniu, tj. wykorzystywanych w produkcji rolniczej.
Stawka VAT w wysokości 8% ma dotyczyć:
1) środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, z wyłączeniem podłoży mineralnych i towarów wymienionych w poz. 12 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
2) polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw, produktów nawozowych mieszanych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1009, z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów,
3) nawozowych produktów mikrobiologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10a ustawy o nawozach i nawożeniu, wpisanych do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych, o którym mowa w rozdziale 4a tej ustawy.
Zasada ta nie dotyczy wymienionych towarów, gdy będą one przedmiotem importu towarów, o którym mowa w art. 138i ust. 1 ustawy o VAT.
|