POLECAMY |
||
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 14 czerwca 2022 r. przyjęła m.in. projekt założeń projektu budżetu państwa na 2023 r. a także propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2023 r. oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Ponadto zostały przyjęte projekty ustaw: o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw ma na celu ochronę gospodarstw domowych przed narastającym wzrostem cen węgla. Zostanie wprowadzony specjalny mechanizm rekompensat.
Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.
Rozwiązanie to będzie możliwe dzięki wprowadzeniu specjalnego mechanizmu rekompensat, którego beneficjentem będą gospodarstwa domowe mogące kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa. Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.
Natomiast firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach, otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.
Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe takich źródeł do ogrzewania jak: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem. Dodatkowym wymogiem otrzymania wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla w gwarantowanej cenie będzie mogła wynieść 3 tony na każde gospodarstwo domowe.
|