Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Zasiłek pogrzebowy dla nowej grupy uprawnionych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek pogrzebowy dla nowej grupy uprawnionych

Gazeta Podatkowa nr 58 (1829) z dnia 22.07.2021

Sejm rozpoczął prace nad senackim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk sejmowy nr 1401). Projekt ten ma na celu wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić. Zakłada on przyznanie prawa do otrzymania zasiłku pogrzebowego osobom, które pokryły koszty pogrzebu dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego sporządzono kartę zgonu.

Przy czym dotyczy to zasiłku pogrzebowego wypłacanego nie tylko z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale również z ubezpieczenia społecznego rolników oraz dla funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych.

W powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych podstawą ubiegania się o zasiłek pogrzebowy jest przedstawienie m.in.:

  • odpisu skróconego aktu zgonu albo
  • odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.

Stanowi o tym § 16 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.

Natomiast, zgodnie z ustawą - Prawo o aktach stanu cywilnego, decyzja o sporządzeniu aktu stanu cywilnego wymaga określonych danych na temat dziecka, w szczególności o jego płci. Jeżeli dziecko urodziło się martwe, sporządza się akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe i nie sporządza się wówczas aktu zgonu.

Na wczesnym etapie utraconej ciąży podmiot leczniczy może wystawić kartę martwego urodzenia dziecka, jeśli istnieje możliwość określenia jego płci (istnienie odpowiednich tkanek). Jeżeli nie można ustalić płci dziecka, akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, nie może być sporządzony. Proponowany projekt ustawy wychodzi naprzeciw takim sytuacjom. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych w art. 11 ust. 5a stanowi, że w przypadku dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, na wniosek osoby uprawnionej, sporządza się kartę zgonu. W tych okolicznościach, w celu dokonania pochówku nie jest wymagana adnotacja urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu. Zatem, skoro system prawny uznaje możliwość pochowania martwo urodzonego dziecka, którego płci nie da się ustalić oraz dla którego sporządzono kartę zgonu, to zdaniem wnioskodawców należy umożliwić otrzymanie zasiłku pogrzebowego osobom, które poniosły koszty jego pogrzebu.

Podstawową przesłanką wprowadzanego uprawnienia do zasiłku pogrzebowego jest pokrycie kosztów pogrzebu w przypadku pochowania dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego sporządzono kartę zgonu, o której mowa w art. 11 ust. 5a ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., przy czym zasiłek pogrzebowy należny na nowych zasadach miałby przysługiwać uprawnionym policjantom, strażakom, funkcjonariuszom oraz osobom lub podmiotom, które pokryły koszty pogrzebu, jeżeli pogrzeb odbył się po dniu 31 grudnia 2021 r.

Obecnie projekt ustawy został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.