Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Mam zaległości z tytułu VAT. Urząd skarbowy zajął w ramach postępowania egzekucyjnego mój firmowy rachunek rozliczeniowy. Czy przysługuje mi prawo do wypłaty z tego konta kwoty wolnej od zajęcia?
NIE. Kwota wolna od zajęcia nie przysługuje w przypadku zajęcia rachunku rozliczeniowego.
Umowa rachunku bankowego polega na tym, że bank zobowiązuje się względem posiadacza konta, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz - jeżeli umowa tak stanowi - do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dedykowane są tzw. rachunki osobiste, tj.: oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz terminowych lokat oszczędnościowych. Osoby fizyczne wykonujące działalność zarobkową na własny rachunek, w tym przedsiębiorcy, mogą poza kontami osobistymi posiadać rachunki rozliczeniowe oraz lokat terminowych.
Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach osobistych (oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych lub terminowych lokat oszczędnościowych) są wolne od zajęcia egzekucyjnego w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Stanowi tak art. 54 Prawa bankowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 ze zm.). Dłużnik może w 2022 r. pobrać co miesiąc z konta zajętego przez urząd skarbowy (w okresie obowiązywania zajęcia egzekucyjnego) kwotę do 2.257,50 zł (75% z 3.010 zł). Środki pieniężne zdeponowane na koncie prowadzonym dla kilku osób są wolne od zajęcia do ustalonego pułapu niezależnie od liczby współposiadaczy konta.
Kwota wolna od zajęcia nie zależy od liczby zawartych umów o prowadzenie osobistych rachunków bankowych.
Środki znajdujące się na rachunku rozliczeniowym nie korzystają z ochrony przewidzianej w art. 54 Prawa bankowego. W przypadku skierowania do takiego konta egzekucji administracyjnej podatnikowi nie przysługuje kwota wolna od zajęcia. Dozwolone jest natomiast podjęcie - bez zgody organu egzekucyjnego - środków na zasądzone alimenty, renty o charakterze alimentacyjnym zasądzonej tytułem odszkodowania, a także na bieżące wynagrodzenia za pracę pracowników oraz należne od tych poborów składki na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych. Zezwala na to art. 81 § 4 i § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479). Środki na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym otrzymuje się na podstawie tytułu stwierdzającego obowiązek podatnika do płacenia tych świadczeń, np. orzeczenia sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Bank dokonuje wypłat alimentów lub renty do rąk osoby uprawnionej do otrzymania tych świadczeń. Warunkiem uzyskania środków na wynagrodzenia pracowników jest złożenie w banku odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu odzwierciedlającego wysokość bieżących pensji.
|