W 2016 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT kupiłem samochód osobowy. Z faktury jego nabycia odliczyłem 50% VAT. W lipcu 2025 r. zamierzam wycofać samochód z działalności gospodarczej i przekazać go na potrzeby osobiste. Czy w tej sytuacji należy naliczyć podatek VAT?
Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT, oprócz odpłatnej dostawy towarów, podlega również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste, m.in. podatnika, oraz wszelkie inne darowizny. Trzeba jednak pamiętać, że wymienione czynności podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z pytania wynika, że Czytelnik w momencie zakupu samochodu skorzystał z prawa do odliczenia w ograniczonym zakresie, tj. 50%, kwoty podatku naliczonego. Przy czynności przekazania pojazdu na cele osobiste zostaną spełnione przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów, w konsekwencji czynność taka będzie podlegać opodatkowaniu VAT.
W myśl art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, co do zasady, w przypadku nieodpłatnej dostawy towarów (tj. samochodu osobowego) zrównanej - na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - z odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.
Czytelnik, wykazując VAT należny z tytułu nieodpłatnego przekazania pojazdu samochodowego, powinien zastosować 23% stawkę VAT.
|