Prowadzę nieduży lokal gastronomiczny nad morzem (jednoosobowa działalność gospodarcza). Po zakończeniu sezonu wakacyjnego lokal zostanie zamknięty.
1) Jedyna zatrudniana przeze mnie pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w takiej sytuacji możliwe jest dokonanie zawieszenia działalności gospodarczej?
TAK. W myśl przepisów Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) z instytucji zawieszenia w CEIDG prowadzonej działalności gospodarczej skorzystać może każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Jako pracowników traktuje się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tak wynika z art. 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Statusu pracownika nie posiadają więc osoby wykonujące pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Poza tym z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Zgłoszenia zawieszenia dokonuje się poprzez złożenie druku CEIDG-1.
2) Nie wiem dokładnie, kiedy ponownie zacznę działalność. Czy we wniosku CEIDG-1 muszę wskazać dokładny termin wznowienia działalności?
Okres zawieszenia działalności gospodarczej określa samodzielnie przedsiębiorca, z tym że nie może być on krótszy niż 30 dni. Jeżeli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni miesiąca lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym.
Jeżeli we wniosku o zawieszenie wskazana zostanie data wznowienia działalności, wówczas działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli we wniosku taka data nie zostanie wskazana, to działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki nie zostanie wznowiona bądź zlikwidowana.
3) Chciałbym sprzedać część wyposażenia lokalu, w tym stoliki i część urządzeń kuchennych. Czy mogę to zrobić w trakcie zawieszenia?
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia prowadzenia działalności nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności (art. 25 ust. 1 Prawa przedsiębiorców). Ustawodawca przewidział jednak katalog praw i obowiązków dla przedsiębiorcy w okresie zawieszenia, który wyszczególniony został w art. 25 ust. 2 Prawa przedsiębiorców. Czytelnikowi przysługuje w tym czasie m.in. właśnie prawo do zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia. Zatem nie ma przeszkód, aby Czytelnik dokonał zawieszenia, a później szukał nabywców na swój sprzęt, m.in. publikując ogłoszenia w tym zakresie.
4) Czy z uwagi na tę sprzedaż będę musiał złożyć deklaracje VAT-7?
Podatnicy, którzy formalnie zawiesili działalność gospodarczą, są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT. Prawo do nieskładania deklaracji VAT nie dotyczy przypadków wskazanych w art. 99 ust. 7b ustawy o VAT (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.), czyli:
Ponadto wskazać należy, że zgodnie z art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o VAT, podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy, podlega wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT. Z dniem wznowienia wykonywania działalności podatnik ten zostaje ponownie zarejestrowany bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego ze statusem takim, jaki posiadał przed dniem zawieszenia działalności. Dodatkowo w art. 96 ust. 9b ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że podatnik (wykreślony z rejestru), który w okresie zawieszenia działalności będzie wykonywał czynności opodatkowane podatkiem VAT, ma obowiązek przed dniem:
1) zawieszenia działalności albo
2) rozpoczęcia wykonywania czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w okresie zawieszenia działalności
- zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując okres, w którym będzie wykonywał te czynności.
Po otrzymaniu takiego zawiadomienia naczelnik urzędu skarbowego nie wykreśla podatnika z rejestru albo przywraca jego zarejestrowanie na okres wskazany w zawiadomieniu. W myśl art. 96 ust. 9c ustawy o VAT, jeżeli okres wskazany w zawiadomieniu jest krótszy od okresu zawieszenia działalności gospodarczej, przepis art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy stosuje się odpowiednio.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik jest zobowiązany (w przypadku gdy zawiesił działalność na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy) zawiadomić przed dniem dokonania sprzedaży części wyposażenia naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie.
Przykład Podatnik z dniem 1 września 2020 r. zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na okres dziewięciu miesięcy (do końca maja 2021 r.). Ze względu na to, iż okres zawieszenia był dłuższy niż 6 miesięcy, podmiot został wykreślony z rejestru jako podatnik VAT. Z dniem wznowienia działalności (od 1 czerwca 2021 r.) będzie on ponownie podmiotem zarejestrowanym z takim samym statusem, jaki posiadał przed dniem zawieszenia działalności. Zakładamy, że w dniu 8 października 2020 r. sprzeda część wyposażenia lokalu o wartości netto 5.000 zł, podatek VAT 1.150 zł. Podatek należny od tej sprzedaży podatnik powinien rozliczyć w październiku. Podatnik będzie miał obowiązek przesłania nowego pliku JPK_VAT za ten miesiąc. Ponadto podatnik w dniu 5 października (przed dniem, w którym będzie miała miejsce ta sprzedaż) będzie miał obowiązek zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze wykonania czynności opodatkowanej w październiku 2020 r. |
|