Będę ubiegać się dodatek mieszkaniowy. Jestem najemcą lokalu. Czy jeśli mój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatek będzie wypłacany na moje konto, czy na rachunek wynajmującego? Czy prawdą jest, że opóźnienia w płatnościach po stronie najemcy mogą być podstawą wstrzymania wypłaty dodatku?
Dodatek mieszkaniowy zasadniczo nie jest wypłacany na ręce uprawnionego do dodatku. Kwotę dodatku przekazuje się bowiem zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. W tym samym terminie wypłaca się ryczałt na zakup opału stanowiący część dodatku mieszkaniowego (o ile został przyznany). Jedynie w przypadku, gdy uprawnionym do dodatku jest właściciel domu jednorodzinnego, dodatek wypłaca się w powyższym terminie w całości do jego rąk.
Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny zalicza dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za jej pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny. Nieterminowe regulowanie wspomnianych należności, tym bardziej całkowite zaprzestanie spełniania tego obowiązku, nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wypłacanie dodatku. Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny zawiadamia organ przyznający dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości w opłatach za zajmowany lokal mieszkalny, obejmujących pełne 2 miesiące, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia tych zaległości. Mowa o tym w art. 8 ust. 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335).
Należy również dodać, że niedopełnienie wspomnianego obowiązku przez zarządcę (inny zobowiązany podmiot) naraża go na odpowiedzialność, tj. nie tylko na konieczność zwrócenia organowi kwoty dodatków wypłaconych za miesiące, w których występowały zaległości w tych opłatach, ale i na karę finansową w wysokości 500 zł.
W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. Co więcej, jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania powyższej decyzji, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa. Natomiast w razie uregulowania należności we wskazanym terminie, dodatek mieszkaniowy wypłaca się za okres, w którym wypłata była wstrzymana.
|