W praktyce zdarzają się pomyłki w danych wskazywanych na fakturze. W przypadku gdy błędne dane dotyczą niepoprawnego wskazania nabywcy, to należy je jak najszybciej poprawić. Zmiana ta może być dokonana poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej, która wymaga akceptacji wystawcy faktury, albo poprzez sporządzenie przez sprzedawcę faktury korygującej, na której będą wskazane prawidłowe dane nabywcy.
W myśl art. 106k ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT (czyli m.in. miary i ilości dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług, ceny jednostkowej netto, stawki podatku, kwoty należności ogółem), może wystawić notę korygującą. Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury. Nabywca ma zatem prawo wystawić notę korygującą w celu poprawienia jego błędnych danych wskazanych na fakturze, czyli np. błędu w NIP, adresie, nazwisku. Należy podkreślić, że organy podatkowe uznają, iż poprzez wystawienie noty korygującej nie można zmienić podmiotu będącego stroną danej transakcji. Jedynym sposobem poprawienia takiego błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.
Także WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 20 października 2022 r., sygn. akt I SA/Ol 347/22 (orzeczenie nieprawomocne), podzielił stanowisko organu, że możliwość korygowania faktur poprzez wystawienie przez nabywcę not korygujących dotyczy jedynie pomyłek w elementach danych nabywcy, czyli np. błąd w nazwisku, imieniu, nazwie, adresie lub NIP czy też oznaczeniu towaru lub usługi. Zdaniem Sądu wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu będącego stroną danej transakcji, a zatem w takim przypadku nie może mieć zastosowania. W opinii WSA jedynym sposobem naprawienia błędu polegającego na niewłaściwym wskazaniu na fakturze nabywcy jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.
Trzeba zwrócić również uwagę na stanowisko organów podatkowych odnośnie sporządzenia noty korygującej do faktury wystawionej do paragonu. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2024 r., nr 0112-KDIL3.4012.596.2024.2.AK, wyjaśnił, że możliwość wystawienia noty korygującej do wystawionej do paragonu faktury zależy od rodzaju błędu. Należy wskazać, że chodzi głównie o tzw. oczywistą pomyłkę. Tego rodzaju błędy polegają na braku jednej cyfry, przestawieniu cyfr lub błędnej jednej cyfrze w NIP. Oczywistej pomyłki nie należy utożsamiać z błędami typu: brak NIP na paragonie, NIP innego podatnika. W takich sytuacjach nie można wystawić noty korygującej. Organ uznał, że w przypadku gdy na paragonie zostanie wskazany błędny NIP nabywcy - NIP innego niż nabywca podmiotu, to nie będzie możliwości zidentyfikowania nabywcy, bowiem paragony nie zawierają żadnych innych danych pozwalających zidentyfikować nabywcę. W związku z tym w przypadku, gdy wystawca zarejestrował transakcję w kasie rejestrującej z całkowicie błędnym NIP nabywcy, to - zdaniem organu - nie jest możliwa jego zmiana poprzez wystawienie faktury korygującej lub akceptację noty korygującej wystawionej przez nabywcę.
Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik-sprzedawca wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturą korygującą można zatem poprawić wszystkie elementy faktury pierwotnej. Wymagane elementy faktury korygującej określono w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT.
W przypadku korekty danych nabywcy nie należy wyzerowywać faktury pierwotnej, tylko zastąpić błędne dane poprawnymi danymi poprzez sporządzenie faktury korygującej.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2022 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.136.2022.1.JK, stwierdził, że pierwotnie wystawione faktury zawierające dane nabywcy, który w rzeczywistości nie nabył towaru czy usługi, nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu dokonanych transakcji gospodarczych. Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać prawidłowe dane rzeczywistego nabywcy. W takich okolicznościach skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu nabywcy powinno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej, w szczególności wskazującej jako przyczynę korekty błędne określenie danych nabywcy oraz prawidłową treść korygowanych pozycji, czyli prawidłowe dane nabywcy.
Faktura, w której występują błędy jedynie w nazwie nabywcy, a NIP oraz adres nabywcy są poprawne, nie pozbawia nabywcy prawa do odliczenia VAT. Jak wyjaśnią organy podatkowe, w takiej sytuacji nabywca może taką fakturę wykazać w pliku JPK_VAT. Ich zdaniem błąd w nazwie nabywcy jest błędem formalnym i nie ma wpływu na ważność faktury, pod warunkiem że inne elementy zawarte na fakturze jednoznacznie pozwalają określić strony transakcji. Nabywca może w takim przypadku wystawić notę korygującą (jej wymagane elementy podano w ramce) i poprawić nieprawidłową nazwę i przekazać ją do akceptacji odbiorcy, chyba że wcześniej otrzyma fakturę korygującą od sprzedawcy. Nabywca, który otrzymał fakturę, w której błędnie podano jego nazwę, ma prawo do odliczenia VAT z tak wystawionej faktury w terminach przewidzianych w ustawie o VAT, nawet gdy nie otrzyma podpisanej przez sprzedawcę noty korygującej.
Natomiast dostawca wykaże w pliku JPK_VAT fakturę z błędną nazwą nabywcy. Błąd ten nie ma bowiem wpływu na obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu zrealizowanej transakcji. Następnie sprzedawca wystawi fakturę korygującą, chyba że wcześniej otrzymał notę korygującą od nabywcy. W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona już po złożeniu pliku JPK_VAT, to zobowiązany on będzie do złożenia korekty pliku JPK_VAT (w części ewidencyjnej). W poprawnie sporządzonej korekcie pliku JPK_VAT, poza błędnie wykazaną fakturą, wykaże storno błędnej faktury z kwotami "-", podając numer faktury pierwotnej (błędnej) oraz wprowadzi kolejny zapis z prawidłowymi danymi nabywcy z numerem faktury pierwotnej.
Zapisy te można by zastąpić jednym poprawnym zapisem tylko w sytuacji, gdy wystawienie faktury pierwotnej i korygującej miałoby miejsce jeszcze przed wysłaniem pliku JPK_VAT za dany okres.
Warto także wskazać, że Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 marca 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.15.2024.1.KP, wyjaśnił, iż w sytuacji gdy na fakturze otrzymanej od świadczącego usługę - obok nazwy podatnika i jego NIP - podany jest "stary" adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nabywcy, a nie aktualny adres jego siedziby, to podatnik ma prawo do odliczenia VAT z takiej faktury, bez konieczności pozyskania korekt tej faktury, ani nie ma potrzeby wystawiania not korygujących zmieniających wskazany na fakturze adres.
Nota korygująca powinna zawierać:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)
|