Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zmianie umowy spółki. Sąd rejestrowy oddalił w części wniosek o wpis zmian z powodu wadliwości uchwały. Czy uchwała musi być zmieniana bądź uchylana? Jeśli tak, to czy czynność uchylenia musi zaprotokołować notariusz?
To, czy uchwała musi być uchylona, zależy od rodzaju wad, którymi została dotknięta. Jeśli w ocenie sądu uchwała w zakwestionowanej części jest nieważna, to nawet bez formalnego uchylenia nie będzie wywoływać żadnych skutków prawnych - zarówno na zewnątrz, jak i na forum spółki. Często jednak brak uchylenia wprost uchwały może powodować wątpliwości co do sytuacji prawnej spółki. W takich przypadkach warto uchwałę uchylić w całości czy zmienić w części poprzez jej uchylenie w zależności od sposobu redakcji uchwały.
W piśmiennictwie przyjmuje się, że uchwała zmieniająca uchwałę o zmianie umowy spółki z o.o. podjęta przed wpisem uchwały zmieniającej do rejestru wymaga zachowania tych samych warunków formalnych jej podjęcia co uchwała o zmianie umowy spółki, której dotyczy. To samo odnosi się do uchwały uchylającej uchwałę o zmianie umowy spółki przed jej wpisem do KRS. Oznacza to, że czynności te powinno podejmować zgromadzenie wspólników zwoływane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i postanowieniami umowy spółki, a uchwałę zgromadzenia powinien zaprotokołować notariusz stosownie do art. 255 § 3 K.s.h. i art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Uwaga ta dotyczy zmiany czy uchylania uchwały zmieniającej umowę spółki przed wpisem do rejestru. Gdyby bowiem taka modyfikacja umowy spółki już została zarejestrowana w KRS, to dla celów odwrócenia jej skutków konieczne byłoby przeprowadzenie kolejnej procedury zmiany umowy spółki z wpisem do rejestru na jej zakończenie.
|