Katalog podmiotów, które są zobligowane poddać roczne sprawozdanie finansowe badaniu przez firmę audytorską, został określony w art. 64 ustawy o rachunkowości.
W przypadku wystąpienia obowiązku badania, zawarcie umowy z firmą audytorską o badanie sprawozdania finansowego leży w gestii kierownika jednostki. Umowa ta powinna zostać podpisana w terminie umożliwiającym firmie audytorskiej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych (por. art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości). |
Również z pkt 73 stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów wynika, że jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu, umożliwiają udział biegłemu rewidentowi lub jego przedstawicielowi w spisie z natury. Konieczne jest, aby wówczas jednostki wywiązały się z obowiązków wymienionych poniżej.
Obowiązki jednostki związane z umożliwieniem biegłemu rewidentowi
|
Z racji tego, że jednostki mają możliwość rozpoczęcia inwentaryzacji niektórych składników majątku 3 miesiące przed końcem roku obrotowego (tj. od 1 października danego roku za ten rok - jeśli rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym), to aby audytor mógł w niej uczestniczyć, umowa o badanie powinna zostać zawarta jeszcze przed rozpoczęciem czynności inwentaryzacyjnych (czyli najpóźniej w IV kwartale danego roku obrotowego). Po jej podpisaniu zadaniem kierownika jednostki jest powiadamianie firmy audytorskiej o terminach inwentaryzacji. W sytuacji gdy w danej jednostce inwentaryzacja za 2024 r. rozpoczęła się od 1 października 2024 r., to umowę z audytorem należało zawrzeć do 30 września 2024 r.
Przykład W spółce z o.o. podjęto decyzję o tym, że inwentaryzacja materiałów i towarów objętych ewidencją ilościowo-wartościową za 2024 r. rozpocznie się 1 października 2024 r. Zarząd spółki podpisał umowę z firmą audytorską 26 września 2024 r., aby zapewnić biegłemu rewidentowi udział w spisie z natury tych składników majątkowych. |
Jeśli natomiast inwentaryzacja będzie rozpoczynała się w wyznaczonym dniu w październiku czy listopadzie 2024 r., to umowę o badanie z firmą audytorską należy podpisać najpóźniej przed tym dniem.
Przykład W spółce jawnej zdecydowano o przeprowadzeniu spisu z natury produktów gotowych ewidencjonowanych ilościowo-wartościowo za 2024 r. w okresie od 26 do 28 listopada 2024 r. Umowa o badanie z firmą audytorską powinna zostać zawarta najpóźniej do 25 listopada 2024 r. |
Biegły rewident nie uczestniczy aktywnie w przebiegu spisu z natury - jest jego obserwatorem. Ma on jednak prawo do wglądu w dokumentację inwentaryzacyjną i otrzymania jej kopii. Może wnioskować o ponowne przeliczenie wybranych składników zapasów, uzyskanie wyjaśnień od członków zespołu spisowego lub innych osób uczestniczących w spisie. Ma także prawo do potwierdzenia na arkuszu spisowym swojej obecności w czasie spisu.
|