1) Pracownica urodziła dziecko 16 października 2024 r. i od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a obecnie korzysta z urlopu rodzicielskiego. Za okres tych urlopów przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. W dniu 4 maja 2025 r. dziecko w wyniku nieszczęśliwego wypadku zmarło. Do kiedy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy do 11 maja 2025 r.
Do zasiłku macierzyńskiego uprawniona jest ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek ten przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres:
Powyższe wynika z art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 pkt 1, § 3 i 4 K.p.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi odpowiednio 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i 70% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego. Jeśli jednak pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem nieprzenoszalnej części przysługującej ojcu dziecka), wówczas zasiłek wynosi 81,5% podstawy wymiaru za cały wskazany okres (art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej).
Śmierć dziecka w trakcie korzystania przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego (podobnie jak z urlopu macierzyńskiego) skutkuje jego skróceniem.
Ważne: W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu rodzicielskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 § 2 zd. 1 w zw. z art. 1821g K.p.). |
Jeśli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop rodzicielski w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Skrócenie urlopu rodzicielskiego spowodowało również skrócenie płatności zasiłku macierzyńskiego, który jest wypłacany za okres tego urlopu. W podanych okolicznościach śmierć dziecka nastąpiła 4 maja 2025 r., zatem zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy jeszcze za okres 7 dni po zgonie dziecka, a więc do 11 maja 2025 r. (włącznie).
2) Ojciec dziecka, o którym mowa w pytaniu 1, korzystał z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, gdy doszło do śmierci dziecka. Czy urlop ojcowski i zasiłek macierzyński za okres tego urlopu także przysługują jeszcze przez 7 dni po śmierci dziecka?
Nie. Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi - ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (art. 1823 § 1 pkt 1 K.p.). Za okres tego urlopu wypłacany jest zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 31 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
W przypadku urlopu ojcowskiego ustawodawca nie przewidział jednak odpowiedniego stosowania art. 1801 K.p. (art. 1823 § 3 K.p.). Urlop ojcowski i zasiłek macierzyński za okres tego urlopu przysługują pracownikowi - ojcu jedynie do dnia zgonu dziecka, czyli w okolicznościach z pytania do 4 maja 2025 r. (włącznie).
|