Zamierzam się ubiegać o przyznanie powszechnej emerytury. Wiem, że obecnie osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, zwane "Mama 4+". Ja jednak mam tylko troje dzieci, urodzonych w latach 80. Czy z tego tytułu mogę liczyć na jakiś dodatek do emerytury? (pytanie nr 1430310)
NIE. Jednak fakt urodzenia i wychowywania dzieci może mieć wpływ na wysokość należnej uczestniczce forum emerytury.
Wspomniane przez zainteresowaną tzw. świadczenie "Mama 4+" to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należne:
Przyznawane jest ono matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, o ile nie posiadają oni dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Świadczenie to jest wypłacane w kwocie najniższej emerytury (gdy dana osoba uprawniona nie ma prawa do emerytury lub renty) albo stanowi dopełnienie do tej kwoty (jeśli należne osobie uprawnionej świadczenie wypłacane jest w wysokości niższej od najniższej emerytury).
Mowa o tym w art. 3 i art. 7 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1051).
Uczestniczka forum, jako matka jedynie trojga dzieci, nie może zatem liczyć na świadczenie "Mama 4+".
Okres wychowywania dzieci, za sprawą art. 7 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, zaliczany do okresów nieskładkowych (patrz ramka), może być jednak uwzględniony przy ustalaniu:
Okres wychowywania dzieci w stażu emerytalno-rentowym Przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
|
|