Osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, podlegająca z tego tytułu m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jest zmuszona zaopiekować się chorym dzieckiem. Na tę okoliczność lekarz wystawił jej zaświadczenie lekarskie na okres 14 dni, widoczne na jego profilu na PUE ZUS. Jakie dokumenty powinien złożyć do ZUS, aby uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego? Czy wystarczą wypełnione przez niego formularze Z-3b i Z-15A?
TAK. W pytaniu wskazano wszystkie dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, określone w § 2 i § 27 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), tj.:
Co istotne, zarówno jeden, jak i drugi dokument można złożyć w formie:
Co prawda konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny powinna być również potwierdzona stosownym zaświadczeniem lekarskim, o którym mowa w art. 53 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), jednak z pytania wynika, że prowadzący własną działalność pozarolniczą widzi to zaświadczenie na swoim profilu na PUE ZUS. Oznacza to, że zostało ono wystawione w formie elektronicznej. Organ rentowy także ma dostęp do jego elektronicznej wersji (czyli do tzw. e-ZLA). Tym samym nie ma konieczności załączania np. wydruku wystawionego przez lekarza zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Wystarczy w zaświadczeniu Z-3b i we wniosku Z-15A wskazać okres, za jaki ma być przyznany zasiłek opiekuńczy oraz (opcjonalnie) serię i nr wystawionego na tę okoliczność zaświadczenia lekarskiego.
|