Skorzystanie z pełnej puli urlopów związanych z wychowywaniem dziecka może oznaczać kilkuletnią przerwę w zatrudnieniu. Wielu pracowników nie chce wyłączać się na tak długi okres z aktywności zawodowej - korzysta więc z możliwości łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. Dodatkową opcją pozostającą w dyspozycji pracowników-rodziców jest też prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze w okresie, w którym mogliby przebywać na urlopie wychowawczym.
Od 2009 r. pracownik dysponuje prawem do złożenia wniosku o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Obniżenie wymiaru czasu pracy może nastąpić maksymalnie do połowy etatu (art. 1867 K.p.).
Powyższe zasady pracy w obniżonym wymiarze w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, nie uległy zmianie po znowelizowaniu Kodeksu pracy ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. Niemniej ustawa nowelizująca, która generalnie weszła w życie 2 stycznia 2016 r., nie ominęła również i tego uprawnienia. Zmieniono takie kwestie, jak termin złożenia wniosku czy czasowy zakres ochrony w czasie korzystania z pracy w obniżonym wymiarze. Do 1 stycznia 2016 r. włącznie wniosek w omawianej sprawie składało się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w tym obniżonym wymiarze. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniżał wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Od 2 stycznia br. regulacje w tym zakresie zmieniły się co do terminu złożenia wniosku, który należy przedłożyć pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy (art. 1867 K.p.). W przypadku gdy wniosek został złożony nieterminowo, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Istotną nowością w porównaniu do poprzedniego stanu prawnego jest sformalizowanie treści składanego wniosku w akcie wykonawczym. Obowiązujące od 2 stycznia br. rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243) określa w § 24 jakie informacje wymagane są we wniosku. Powinien on zawierać:
Sformalizowana jest też lista dokumentów, które należy dołączyć do wniosku. Jako załącznik rozporządzenie wymienia skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci). Jeżeli pracownik korzystał uprzednio z tego uprawnienia, kolejnym załącznikiem jest oświadczenie o okresie, w którym pracownik wykonywał pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wymóg dołączenia tego ostatniego załącznika, w razie korzystania z uprawnienia w przeszłości, jest związany z kwestią ochrony zatrudnienia w czasie pracy w obniżonym wymiarze.
W czasie korzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 1867 K.p. (co zasadniczo obejmuje okres od złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do powrotu do pracy w nieobniżonym wymiarze) pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę. Okres ochronny jest jednak ograniczony do łącznie 12 miesięcy (art. 1868 K.p.). Przed 2 stycznia 2016 r. rozpoczynał się on już z chwilą złożenia wniosku i trwał do powrotu pracownika do pracy w nieobniżonym wymiarze. Po zmianie przepisów zasada ta nie uległa zmianie, z jednym istotnym wyjątkiem. Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze, szczególna ochrona zatrudnienia będzie pracownikowi przysługiwała dopiero na 21 dni przed rozpoczęciem pracy.
Tak jak dotychczas, szczególną ochronę zatrudnienia w czasie korzystania z uprawnienia, o którym mowa w art. 1867 K.p., wyłącza upadłość lub likwidacja pracodawcy bądź wystąpienie przesłanek dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Mimo iż Kodeks pracy o tym nie wspomina, okolicznością, która uchyla ochronę przed zwolnieniem, jest również przeprowadzanie zwolnień na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r. poz. 192 ze zm.), tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Jak stanowi art. 5 ust. 1 tej ustawy, w czasie wypowiadania stosunków pracy na jej podstawie nie obowiązują przepisy szczególne o ochronie zatrudnienia (m.in. art. 1868 K.p.). Pracodawca może też wypowiedzieć umowę pracownikowi przebywającemu na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące, w tym na urlopie wychowawczym. Bezwzględnie chronieni przed zwolnieniem na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych są tylko pracownicy wskazani w art. 5 ust. 5 tej ustawy, wśród nich nie ma jednak osób korzystających z uprawnienia przewidzianego w art. 1867 K.p.
Przykładowy wniosek o obniżenie wymiaru etatu w trybie art. 1867 K.p. | |
Maria Libicka ul. Kościuszki 21, Lublin |
Lublin, dnia 27 stycznia 2016 r. |
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Multex" sp. z o.o. ul. Towarowa 6, Lublin |
|
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy Jako uprawniona do urlopu wychowawczego na córkę Krystynę Libicką, ur. 16 kwietnia 2013 r. proszę o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/4 etatu w okresie od 22 lutego 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. |
|
Maria Libicka pracownik |
|
Załączniki: |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
|