Postanowienie regulaminu w sprawie terminu wypłaty wynagrodzenia brzmi: "Wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia każdego miesiąca". Zostało ono zakwestionowane przez inspektora pracy, który wydał w tej sprawie wystąpienie, zobowiązując nas do jego uściślenia. Czy musimy się do niego zastosować?
Wystąpienie inspektora pracy ma jedynie charakter zalecenia czy postulatu pod adresem pracodawcy (por. postanowienie WSA w Krakowie z 18 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Kr 304/10). Inspektor ma jednak słuszność, gdyż termin wypłaty wynagrodzenia pozostaje w zakładzie niedookreślony, co narusza obowiązujące przepisy prawa. W tej sytuacji doradzamy niezwłocznie go sprecyzować.
W myśl art. 85 § 1 i 2 K.p. wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, niezwłocznie po obliczeniu jego pełnej wysokości. W przypadku (stosowanego najczęściej) wypłacania uposażeń za okresy miesięczne, termin wypłat powinien przypadać nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jedynie składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. Dotyczy to np. premii kwartalnych, nagród jubileuszowych czy dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Zwracamy uwagę! Postanowienia umów o pracę lub obowiązujących w firmie aktów prawa wewnątrzzakładowego mogą przewidywać wypłatę wynagrodzenia za okresy krótsze niż miesiąc, np. tygodniowe, a także z góry, pod warunkiem, że jest to korzystne dla pracownika.
Ważne: Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać m.in. termin wypłaty wynagrodzenia (art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.). |
Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, termin ten określa i podaje do wiadomości pracownika w informacji o warunkach zatrudnienia, którą jest obowiązany dostarczyć adresatowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 K.p.).
Omawiany termin powinien być ustalony ściśle. Stosownie do art. 85 § 3 K.p., jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Przepis ten potwierdza tezę, że termin wypłaty wynagrodzenia musi być określony przez wskazanie konkretnego dnia, np. ostatniego kalendarzowego dnia miesiąca czy 10. dnia następnego miesiąca. Stosowane niekiedy w praktyce postanowienie regulaminowe wskazujące termin "do" lub "najpóźniej", lub nawet "od-do", nie spełnia tego wymogu.
Jak wyjaśniono na wstępie, wystąpienie właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy nie ma charakteru aktu władczego, a ogranicza się wyłącznie do stwierdzenia faktu naruszenia przepisów prawa pracy i wezwania do jego usunięcia w wyznaczonym terminie. Pracodawca jest zobowiązany przestrzegać przepisy prawa we wszelkich sferach swojego działania.
|