Niedługo upływa mi termin ważności paszportu. Na infolinii dowiedziałem się, że z uwagi na toczącą się sprawę w sądzie mogę nie otrzymać nowego dokumentu. Czy to możliwe? Sądziłem, że każdy polski obywatel ma prawo do tego, aby uzyskać paszport. Poza tym nie wydano wobec mnie jeszcze żadnego prawomocnego wyroku.
Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa jest możliwe, ale może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 758).
Wydania dokumentu paszportowego odmawia się na wniosek sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o paszport postępowanie w sprawie karnej lub w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne. Podobnie z wnioskiem może zwrócić się organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, organ postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego (art. 17 ustawy). Jak więc wynika, nie jest wcale potrzebne prawomocne zakończenie sprawy sądowej, aby obywatelowi odmówić prawa do paszportu. Oczywiście nie oznacza to, że organy mogą korzystać z tej instytucji całkowicie dowolnie. Wszystko zależy od okoliczności sprawy, która się toczy. Wniosek sądu w sprawie odmowy wydania paszportu może być przykładowo uzasadniony obawą przed tym, że oskarżony opuści kraj. Warto również dodać, że także już wydany dokument paszportowy może zostać unieważniony (w przypadkach określonych powyżej).
Na wniosek sądu prowadzącego postępowanie w sprawie o wykonywanie władzy rodzicielskiej unieważnia się dokument paszportowy małoletniego, w stosunku do którego ma zostać wydane orzeczenie w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej.
Unieważnienie i odmowa wydania dokumentu paszportowego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wniesienie odwołania od decyzji o unieważnieniu tego dokumentu nie wstrzymuje jej wykonania.
W sytuacji uzasadnionej ważnym interesem osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, pomimo istnienia wymienionych przesłanek uzasadniających odmowę jego wydania, konsul może wydać paszport tymczasowy (dotyczy tych przypadków, gdy paszport jest wydawany za granicą). O wydaniu takiego paszportu konsul informuje organ, który wystąpił z wnioskiem o niewydawanie dokumentu paszportowego.
|