Planuję rozpocząć budowę domu na zgłoszenie. Moje relacje z sąsiadem nie są najlepsze. Z uwagi na niewielką powierzchnię działki, na której będę stawiał dom, poprosiłem go, abym na miesiąc mógł złożyć na jego nieruchomości materiały budowlane, a także, aby pozwolił mi przejeżdżać w tym okresie na plac budowy przez jego działkę, która jest niezabudowana. Sąsiad nie wyraził na to zgody. Usytuowanie i wielkość działki sprawiają, że wykonanie prac będzie bardzo utrudnione. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Zawsze w pierwszej kolejności należy próbować porozumieć się z sąsiadem. Z różnych względów może zaistnieć potrzeba, aby w jakimś zakresie, przez pewien czas inwestor chciał bądź musiał skorzystać w trakcie budowy z sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z przepisami, jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest zobowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę tego właściciela na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Tak stanowi art. 47 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.). W powołanym przepisie użyte zostało sformułowanie "roboty budowlane". Należy przyjąć, że chodzi o budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. To, że dla wielu robót budowlanych Prawo budowlane nie przewiduje obowiązku pozyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia, nie oznacza, że roboty te są "nielegalne", co mogłoby uniemożliwić złożenie wniosku o skorzystanie na czas budowy z sąsiedniej nieruchomości (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 października 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 922/21).
W razie nieuzgodnienia powyższych warunków, organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta) - na wniosek inwestora - w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
Z powyższego wynika więc wprost, że dopiero w razie nieuzgodnienia warunków dotyczących korzystania np. z sąsiedniej działki powinno się składać wniosek do starosty - zatem inwestor najpierw powinien podjąć próbę rozmowy z sąsiadem w tym przedmiocie.
Należy pamiętać, że inwestor, po zakończeniu robót ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu.
|