Rolnik ryczałtowy prowadzący gospodarstwo ogrodnicze planuje założyć firmę, w ramach której będzie świadczył usługi rolnicze. Czy z tej dodatkowej działalności może zarejestrować się do VAT, a gospodarstwo będzie zwolnione z VAT?
Podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych lub świadczy usługi rolnicze, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), posługując się statusem rolnika ryczałtowego. Rolnikami ryczałtowymi nie mogą być jednak rolnicy zobowiązani na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Gdy rolnik ryczałtowy, oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, planuje dokonywać także innych czynności podlegających VAT, może być w tym zakresie podatnikiem VAT czynnym. Jest to wyjątkowy przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy - podatnika VAT zwolnionego z VAT jako rolnik ryczałtowy i jednocześnie podatnika VAT czynnego. W związku tym rolnik ryczałtowy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą może:
W pytaniu mamy do czynienia z sytuacją, w której Czytelnik jako rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych i korzystający ze zwolnienia z VAT, planuje rozpocząć działalność, w ramach której będzie świadczył usługi rolnicze i w tym zakresie chciałby zarejestrować się do celów VAT.
Organy podatkowe prezentują pogląd, że nie jest możliwe łączenie statusu podatnika VAT czynnego i zwolnionego w ramach samej działalności rolniczej (cała działalność rolnicza musi być rozliczana w ten sam sposób). Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 1 czerwca 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.98.2022.1.KP, stwierdził, że rolnik, prowadząc działalność rolniczą, może w całym jej zakresie obejmującym dostawę towarów i świadczenie usług rolniczych korzystać ze zwolnienia od podatku VAT jako rolnik ryczałtowy, bądź - rezygnując ze statusu rolnika ryczałtowego - opodatkować wykonywaną działalność rolniczą podatkiem VAT. Nie jest jednak możliwe rozwiązanie polegające na tym, że w ramach wykonywanej działalności rolniczej z tytułu świadczenia usług rolniczych podmiot będzie podatnikiem podatku VAT, a w zakresie dostaw produktów rolnych z własnego gospodarstwa będzie miał status rolnika ryczałtowego.
W świetle powołanej interpretacji, jeżeli Czytelnik w związku z rozpoczęciem świadczenia usług rolniczych zarejestruje się jako podatnik VAT czynny, to z tytułu działalności rolniczej w zakresie dostawy produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa ogrodniczego również będzie podatnikiem VAT czynnym.
"(...) Skoro (...) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług wspomagających produkcję roślinną (PKD 01.61.Z) i usług następujących po zbiorach (PKD 01.63.Z), wybrał Pan opodatkowanie sprzedaży i zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, to z tytułu działalności rolniczej w zakresie dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej również będzie Pan podatnikiem VAT czynnym. Podmiot będący rolnikiem ryczałtowym nie może bowiem łączyć dwóch statusów - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy (niemającego obowiązku składania deklaracji, prowadzenia ewidencji, wystawiania faktur) i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolniczej, tj. świadczenia usług rolniczych. Świadczenie usług rolniczych nie stanowi bowiem, odrębnej od prowadzenia gospodarstwa rolnego, działalności gospodarczej, tylko nadal jest działalnością rolniczą wykonywaną w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego. (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 października 2022 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.470.2022.1.JG |
|